samochodywynalazki

Brytyjskie miasto zastąpi swoje autobusy autonomicznymi pojazdami

Milton Keynes najbardziej znane jest z tego, że w jego okolicy znajduje się Bletchley Park. W sumie nic dziwnego – założone w 1967 roku miasto nie ma zbyt wielu własnych zabytków czy atrakcji turystycznych. Ale miejscowe władze mają pomysł na to jak przyciągnąć turystów i jednocześnie rozwiązać problemy komunikacji miejskiej – do 2017 roku tamtejsze autobusy mają zostać zastąpione przez mniejsze pojazdy autonomiczne.

W sumie na ulicach Milton Keynes pojawi się 100 autonomicznych pojazdów o nazwie ULTra PRT, które będą mogły przewieźć cztery osoby oraz ich bagaż. Pasażerowie będą mogli wezwać pojazd za pomocą swojego smartphone’u a przejażdżka z maksymalną prędkością około 20 km/h ma kosztować 2 funty. Pojazdy ULTra PRT nie poruszają się niestety po zwykłych drogach, Milton Keynes będzie musiało zbudować sieć specjalnych tras, które mają połączyć śródmieście, dzielnicę biznesową i stację kolejową. Dwa lata temu podobny system uruchomiono na lotnisku Heathrow, ale w przypadku Milton Keynes będzie on działał na dużo większą skalę.

Autonomiczne pojazdy mają być bardziej ekologiczne, cichsze ale przede wszystkim tańsze w utrzymaniu niż obecna flota autobusów Milton Keynes. Miejscowe władze szacują, że w ciągu pięciu lat wydadzą 65 milionów funtów na 100 elektrycznych pojazdów i przystosowanie dróg na potrzeby tego środka transportu.

Co prawda pojazdy ULTra PRT nie są w pełni autonomiczne (muszą korzystać z wyznaczonych wcześniej tras), ale brytyjska inwestycja i tak będzie największym wdrożeniem tego typu technologii do tej pory. Ciekawe kiedy jakieś polskie miasto zdecyduje się zastąpić swoje autobusy podobnymi pojazdami?

podobne treści