ciekawostkinaukanews

Brytyjscy naukowcy wyhodowali ząb z komórek pobranych z ludzkiego dziąsła

Czy to już zmierzch protez stomatologicznych? Grupa brytyjskich naukowców z powodzeniem odtworzyła ludzki ząb z komórek pobranych z ludzkiego dziąsła.

W skrócie, proces wyglądał mniej więcej tak. Badacze z londyńskiego College’u King pobrali od grupy ochotników komórki nabłonkowe dziąseł i – po rozmnożeniu ich w odpowiednio wyposażonym laboratorium – zmiksowalii je z komórkami mezenchymalnymi myszy, które „poinstruowały” mieszankę, w jakiego rodzaju tkankę ma się ostatecznie zmienić.

Komórki zostały następnie wszczepione w dziąsła myszy, której, zgodnie z założeniami badaczy, wyrósł hybrydowy, po części ludzki ząb ze zdrowymi korzeniami i twardą strukturą tkanki. Zachwyceni sukcesem badań naukowcy opublikowali wyniki swojego eksperymentu na łamach magazynu Journal of Dental Research, a jeden z nich, profesor Paul Sharp, tak skomentował osiągnięcie swego zespołu w rozmowie z brytyjskim BBC.

Głównym postępem jest w tej sytuacji fakt, że zidentyfikowaliśmy populację komórek, która w przyszłości może uzyskać zastosowanie w zabiegach klinicznych. (…) Kolejnym, stojącym przed nami wyzwaniem jest odnalezienie sposobu na wyhodowanie dorosłych komórek mezenchymalnych, które będą powodować wzrost zębów.

Zapowiada się naprawdę nieźle. Jak można się było tego spodziewać, głównym, długoterminowym badaczy jest opracowanie niezbyt drogiego, skutecznego sposobu zastąpienia protez stomatologicznych, na które skazani są dziś wszyscy ludzie cierpiący na rozmaite braki w uzębieniu. Naukowcy szacują, że prace nad tego rodzaju technologią potrwają jeszcze przynajmniej od 10 do 15 lat. Trzymamy kciuki.

Źródło historii i grafiki: Gizmodo.com

podobne treści