naukanewsWiadomości promowane

Brytyjscy naukowcy twierdzą, że udało im się wyhodować krew nadającą się do transfuzji

Naukowcy z najróżniejszych zakątków świata od lat poszukują receptury specyfiku, który mógłby stanowić funkcjonalne zastępstwo dla ludzkiej krwi. Wygląda na to, że możemy być naocznymi świadkami olbrzymiego przełomu w tej jakże newralgicznej dziedzinie nauki. Grupa brytyjskich naukowców poinformowała świat, iż udało jej się opracować substancję nadającą się do przetoczenia wewnątrz ludzkiego organizmu.

Taką wiadomość przekazał mediom kierujący pracami zespołu, Marc Turner z Uniwersytetu Edynburskiego. Według udzielonych przez niego informacji, wspieranej przez fundację Wellcome Trust grupie udało się stworzyć metodę sztucznego wytwarzania czerwonych krwinek z indukowanych pluripotentnych komórek macierzystych. Zgodnie z deklaracjami naukowców, uzyskana w ten sposób substancja spełnia wymogi niezbędne do otrzymania pozwolenia na transfuzję.

Choć podobne badania przeprowadzano także w innych miejscach, po raz pierwszy udało się wytworzyć krew o wystarczająco dobrej jakości, by spełnić wszelkie standardy bezpieczeństwa niezbędne do przeprowadzenia transfuzji. – stwierdził Turner w rozmowie z dziennikiem The Telegraph

Co ciekawe, to nie pierwszy raz gdy słyszymy o poczynaniach Turnera w kontekście prac nad wytworzeniem syntetycznej krwi. Już w 2011 roku brytyjski naukowiec opowiedział mediom o metodzie pozyskiwania tej substancji przy wykorzystaniu komórek macierzystych pochodzących ze szpiku kostnego, jednak ostateczny produkt nie był wystarczająco dobry, by móc rozpocząć badania kliniczne na ludziach.

Nie dalej jak kilka miesięcy temu podobnym wyczynem pochwaliła się także grupa naukowców z Transylwanii, której udało się przeprowadzić zakończone sukcesem testy z udziałem myszy.

Jeśli wszystko potoczy się zgodnie z planem, zespół Turnera zamierza zakończyć badania – prawdopodobnie z udziałem ludzi – już w 2016 lub a początku 2017 roku. Kolejnym celem grupy jest oczywiście uruchomienie masowej produkcji substancji, która miałaby przynajmniej częściowo zastąpić krew pobieraną od jej honorowych dawców.

Czekamy na pierwsze informacje o wynikach testów na ludziach.

Źródło: Gizmodo.com

podobne treści