news

„Brak mi słów” – słowa eksperta po odkryciu luki w Androidzie dla HTC

Artem Russakovskii z serwisu Android Police nie wiedział, jak skomentować odkrycie luki w smartfonach HTC z systemem operacyjnym Android. Wadliwe zabezpieczenie urządzeń daje prostym aplikacjom dostęp do książki telefonicznej, SMS-ów, danych z GPS-u i wielu innych istotnych informacji.

Co najmniej kilka smartfonów wyprodukowanych przez HTC posiada tę lukę – autor wspomina między innymi o modelach EVO 3D i Thunderbolt. To właśnie ich posiadacze powinni dwa razy się zastanowić przed daniem dowolnej aplikacji dostępu do android.permission.INTERNET, czyli do najzwyklejszej w świecie możliwości łączenia się z Internetem po to, by na przykład pokazywać reklamy.

Problem w tym, że wraz z daniem dostępu możliwe jest dotarcie do: listy kont użytkowników, adresów e-mail i danych na temat synchronizacji, numerów telefonów umieszczonych w dzienniku smartfona, adresatów SMS-ów i zaszyfrowanej ich zawartości (sprawdzane jest, czy da się ją odszyfrować) oraz pełnych ciekawych informacji logów systemowych.

Wygląda na to, że nieświadomi niczego posiadacze najnowszych smartfonów z Androidem od HTC noszą w kieszeni wyjątkowo niebezpiecznego kreta. Dajcie znać w komentarzach, czy numer pokazany na filmie u was też przejdzie. [Android Police]

podobne treści

 • Ubi

  parę dni i Htc wyda poprawki. Dobra firma każdemu wpadki się zdarzają.

 • pio11

  Taa, jakby to było apple to by się podniósł krzyk :/. Wpadka jest poważna i za to HTC powinno dostać dużego kopa…

 • Sebastian Swann

  @pio11:
  Apple to pikuś. Pomyśl sobie co by było jakby to był Microsoft :). Dopiero mielibyśmy tu najazd linuxiarzy.