news

BP już korzysta z planu Costnera

Rozwiązanie zaproponowane przez Kevina Costnera zaczyna być wykorzystane do czyszczenia Zatoki Meksykańskiej z ropy. Jak się sprawdza?

BP nie od razu zareagował na propozycję gwiazdora, by oddzielać ropę od wody morskiej za pomocą wirówek, które brat Costnera  zbudował nie bez pomocy majętnego Kevina. Potem jednak koncern naftowy ogłosił, że  zakupi od Costnerów wirówki. Bardzo szybko zrobił z nich użytek. Każda tego typu maszyna umiejscowiona jest na barce. Wsysa mieszaninę z zaplamionego Oceanu, oddziela ropę od wody, a czystą już wodę wyrzuca z powrotem. BP zamówił 32 wirówki i od razu zaczął z nich korzystać:

Technologia nie jest jeszcze doskonała. Jak wyjaśnia na filmie Lance Ortemond z firmy zajmującej się czyszczeniem Zatoki, trudno jest zebrać w wirówce mieszaninę o odpowiednich proporcjach wody i ropy. Maszyna nie oddaje wiec do morza czystej wody. Wszystkie urządzenia costerowskiej „Ocean Therapy” znajdą się w użytku dopiero za dwa miesiące, zatem do tego czasu być może uda się udoskonalić metodę.

BP nie skorzystał z 908 propozycji radzenia sobie z problemem ropy, jakie pojawiły się na portalu InnoCentive, pomimo że wiele pochodziło od inżynierów. Jeśli koncern znalazł czas na to, by zaakceptować rozwiązanie z „Wodnego świata”, może przyjrzy się także innym. [Ariel Schwartz/Fast Company]

podobne treści