naukaWiadomości promowane

Bozon Higgsa: „Myślę, że mamy go”

W taki sposób Rolf Heuer, dyrektor CERN, podsumował poranną konferencję, na której naukowcy pracujący przy Wielkim Zderzaczu Hadronów ogłosili że odnaleziono Bozon Higgsa.

Po ponad 30 latach badań, które kosztowały ponad 9 miliardów dolarów (zabawne jak mała jest to suma w porównaniu do budżetów zbrojeniowych), naukowcy, tak jak zapowiadali, ogłosili wstępne wyniki swoich badań. Fabiola Gianotti z zespołu pracującego przy detektorze ATLAS wyjaśnia:

„W naszych danych znajdują się jasne ślady, na poziomie sigma 5, nowej cząsteczki, w okolicach masy 126 GeV. Świetne wyniki jakie osiągnęliśmy dzięki LHC i ATLAS oraz wysiłek wielu osób przywiodły nas do tego ekscytującego momentu, jednak potrzebujemy jeszcze trochę czasu by przygotować wyniki do publikacji.”

Naukowcy mają 99.9999% pewności, że pomiary które zaobserwowano są wynikiem oddziaływania Bozonu Higgsa.

„Wiemy, że to musi być bozon i jest to najcięższy bozon kiedykolwiek odkryty. Implikacje są bardzo znaczące i właśnie dlatego musimy się bardzo mocno przyłożyć do sprawdzenia i powtórzenia wyników,” mówi Joe Incandela, który prowadził eksperymenty w detektorze CMS.

Wstępne wyniki zaprezentowane dzisiaj są zbiorem danych zarejestrowanych przez detektory ATLAS i CMS zainstalowane w LHC z lat 2011 i 2012. Dane pochodzące z tego roku nadal są analizowane. Ale już teraz wiadomo, że podczas eksperymentów oba detektory wykryły nowy bozon, który zachowuje się jak Bozon Higgsa z Modelu Standardowego. Zgodnie z tym modelem to właśnie Bozon Higgsa jest cząstką elementarną, która oddziałując z innymi cząstkami nadaje im masę.

Sam Peter Higgs, który jako pierwszy postulował w 1964 roku istnienie takiej cząstki elementarnej, jest zaskoczony tym, że tak szybko udało się praktycznie potwierdzić jego teorie:

„Nigdy nie przypuszczałem, że będzie to miało miejsce jeszcze za mojego życia; powinienem poprosić rodzinę o schłodzenie szampana.”

P.S. Wygląda na to, że w związku z potwierdzeniem istnienia Bozonu Higgsa prof. Hawking przegrał zakład o 100 dolarów z Gordonem Kanem z Michigan University ;-)

[CERN]

podobne treści