wynalazki

Boston Dynamics wyprowadza robota Atlas na spacer po lesie

Kiedy pojawia się temat robotyki, nazwa Boston Dynamics nasuwa się sama. Z wielu powodów. To właśnie ta firma stworzyła między innymi całą serię czworonożnych robotów, które świetnie radzą sobie w trudnym terenie i to oni stworzyli robota Atlas. A jego najnowsza wersja nie ustępuje mobilnością swoim czworonożnym kuzynom.

Humanoidalny robot o nazwie Atlas jest powstał z myślą o konkursie DARPA Robotics Challenge. W reakcji na katastrofę w japońskiej elektrowni jądrowej Fukushima, amerykańska agencja postanowiła zorganizować otwarty konkurs na robota, który mógłby wykonywać zadania ratownicze i pomagać w usuwaniu skutków różnego rodzaju katastrof. Konkurs, który trwał dwa lata, a w którym wzięły udział zespoły z całego świata, ostatecznie został wygrany przez koreański zespół KAIST, ale według niektórych stało się tak tylko dlatego, że Google, które kupiło Boston Dynamics w grudniu 2013 roku, wycofało robota Atlas z rywalizacji.

Nie znaczy to jednak, że Boston Dynamics zrezygnowało z rozwoju tej konstrukcji. Wręcz przeciwnie, niedawno firma pochwaliła się jej nową wersją, która nie tylko wykorzystuje wiele elementów wydrukowanych przy pomocy techniki druku 3D, ale też wyszła z laboratoriów i testowana jest w lasach Nowej Anglii.

Dzięki zastosowaniu drukowanych elementów udało się zmniejszyć masę mierzącego 1,88 metra robota, który waży teraz „jedynie” 156 kilogramów. Na zaprezentowanym przez Boston Dynamics nagraniu widać wyraźnie, że może on dość swobodnie poruszać się po lesie, a nawet biegać. Nie może się on jeszcze poruszać całkowicie samodzielnie, ponieważ nadal musi być podłączony do zewnętrznego źródła zasilania, ale firma pracuje już nad wersją robota, która pozbawiona będzie tej konieczności.

„Plener jest zupełnie innym otoczeniem niż laboratorium, nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego, co może się wydarzyć,” stwierdził Marc Raibert, jeden ze współzałożycieli Boston Dynamics. „Nie twierdzę, że [Atlas] może zrobić dokładnie to co człowiek, ale można sobie wyobrazić, że jeśli będziemy nadal próbować, kiedyś będzie umiał.”

podobne treści