news

Bomba atomowa nie taka straszna?

Po huraganie Kartrina w 2005 roku amerykański rząd zaczął się
zastanawiać, jaka jest wiedza obywateli kraju i urzędników na temat
właściwego zachowania w czasie katastrofy. Kongres przeznaczył nawet 5,5 miliona
dolarów na badania, jakie zachowanie po wybuchu nuklearnym pomoże ocalić jak najwięcej istnień ludzkich.

Specjaliści stwierdzili, że wybuch ładunku atomowego nie jest tak śmiercionośny, jak sądzono, pod warunkiem, że przebywający w pobliżu ludzie schowają się pod dachem na kilka godzin. Idealnie – w piwnicy. Uchronią się w ten sposób przed śmiercionośnym opadem promieniotwórczym.

Obliczono, że w takim dla przykładu Los Angeles bezpośrednio po wybuchu zginęłoby 285 tysięcy osób, ale gdyby wszyscy schronili się przynajmniej w samochodach, liczba ofiar spadłaby do 125 tysięcy. Gdyby wszyscy schroniliby się w piwnicach, zmarłoby „tylko” 45 tysięcy osób.

Jak pisze „The New York Times„, administracja prezydenta Obamy kontynuuje program publikacji i szkoleń dla urzędników, w ramach którego przekazywane są informacje o postępowaniu w razie zagrożenia. Program został zapoczątkowany jeszcze za czasów Busha, ale w 2010 roku nie stracił impetu. W czerwcu do urzędników trafiła jawna druga wersja przewodnika, w którym czytamy, że „schronienie się w budynku podczas 60 minut po wybuchu może uratować wiele ludzkich istnień”.

Alternatywa, czyli natychmiastowa ewakuacja, to znacznie gorszy wybór. Po pierwsze, wybuch oślepiłby kierowców, więc drogi zostałyby natychmiast zablokowane. Po drugie, paniczna ucieczka tuż po wybuchu naraziłaby wszystkich na opad.

Ciekawe, że rząd USA znów zajmuje się takimi scenariuszami. [NY Times]

podobne treści

 • dfgsedgse

  NO tak. W trakcie i zaraz po wybuchu nuklearnym największe problemy to oślepiające światło, radioaktywny deszcz u panika. Promieniowaniem nie powinno się przejmować gdyś może jedynie powoli zabić cię w jeden z najbardziej okrutnych znanych ludzkości sposobów. Dotyczy to również fali uderzeniowej.

 • kindofOCD

  Wyjątkowo, ale ten artykuł jest z d***
  Z całym szacunkiem dla autora, ale proponuję zasięgnąć do podręczników i poprawić artykuł.

 • pulser23

  ale było nie było jak się człowiek dobrze zabunkruje to jest szansa ze promieniowanie go nie zabije, w przypadku próby ucieczki tak dużej liczby ludzi nie mają szans na przeżycie. Solidna piwnica jak bunkier może pozwolić przeżyć.