news

Boeing wygrywa konkurs na drona-latającą cysternę

Pomimo tego, że w ciągu ostatnich lat bezzałogowiec X-47B testowany był na amerykańskich lotniskowcach, w odróżnieniu od US Air Force, lotnictwo US Navy nie korzysta z dronów. Ale już niedługo się to zmieni – Boeing wygrał kontrakt na budowę MQ-25.

MQ-25 Stingray to powstający w ramach programu Carrier-Based Aerial-Refueling System (CBARS) bezzałogowiec, który, jak wskazuje jego nazwa, ma być autonomiczną latającą cysterną zdolną do operowania z lotniskowca. W programie brały udział także drony General Atomics oraz Lockheeda Martina, ale US Navy zdecydowało się na propozycję Boeinga.

W ramach wartego ponad 800 milionów dolarów kontraktu Boeing ma wyprodukować i dostarczyć marynarce cztery bezzałogowce do prób ich pełnej integracji ze skrzydłem powietrznym lotniskowca. Zadanie obejmować będzie dokończenie prac projektowo-rozwojowych nad istniejącym prototypem o obniżonej wykrywalności wyposażonym w nietypowy wlot powietrza umieszczony u góry maszyny, produkcję łącznie czterech maszyn, ich testy i certyfikację oraz zapewnienie wsparcia technicznego podczas prób, które trwać będą kilka kolejnych lat. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, MQ-25 mają uzyskać wstępną gotowość bojową w sierpniu 2024 roku.

Jak nietrudno się domyślić, bezzałogowa latająca cysterna będzie miała za zadanie zwiększyć zasięg pokładowych samolotów amerykańskiej marynarki, i być swego rodzaju odpowiedzią na zaawansowane systemy przeciwlotnicze dalekiego zasięgu.

podobne treści