wynalazki

Boeing ma zbudować system, który pozwoli myśliwcom wystrzeliwać satelity

Pomysł wysyłania statków na orbitę z wykorzystaniem samolotów nie jest niczym nowym, ale dzięki niezastąpionej agencji DARPA cała sprawa może niebawem stać się, choć wydaje się to niemożliwe, dużo bardziej widowiskowa – Boeing otrzymał niedawno kontrakt na opracowanie systemu, dzięki któremu satelity mogłyby być wystrzeliwane na orbitę przez myśliwce F-15.

Opiewający na ponad 30 milionów dolarów kontrakt mówi, że Boeing na zlecenie agencji opracuje mierzący 7,3 metra długości pojazd, który będzie wynoszony na wysokość 40 tysięcy stóp pod kadłubem myśliwca F-15E. Po osiągnięciu startowego pułapu pilot zwalniałby zaczepy, a silniki rakietowe pojazdu dostarczyłyby ładunek na niską orbitę okołoziemską.

Oczywiście taki start wyklucza transport dużych ładunków, ale powinien sprawdzić się świetnie w przypadku mniejszych satelitów. Takich, których masa nie przekracza 45 kilogramów. Dodatkowo ma być on szybszy, a przede wszystkim tańszy, niż obecnie stosowane metody. Nawet o 66 procent.

Budowa orbitalnego zasobnika będzie dość nietypowa. Żeby zmniejszyć wagę oraz koszty systemu transportowego, inżynierowie Boeinga postanowili wykorzystać tylko jeden silnik rakietowy, choć całe urządzenie posiadać będzie dwa stopnie – cztery dysze silnika rakietowego umieszczonego w drugim stopniu rakiety skierowane będą na boki, w pierwszym stopniu znajdować się będzie praktycznie tylko paliwo, które w pierwszej kolejności wykorzystane zostanie przez urządzenie.

Zdjęcie: Boeing

podobne treści