smartfony

Boeing Black: smarphone do zadań specjalnych

Firma Boeing nie kojarzy się raczej ze smartphone’ami. Wczoraj jednak amerykański koncern lotniczy, zbrojeniowy i kosmiczny, postanowił pochwalić się urządzeniem o nazwie Boeing Black. Jak już sugeruje sama nazwa, smartphone ten przeznaczony jest przede wszystkim dla klientów z sektora obronnego.

Boeing twierdzi, że najważniejszymi cechami smartphone’u Black są bezpieczeństwo oraz funkcjonalność. I rzeczywiście, przynajmniej jeśli chodzi o bezpieczeństwo, inżynierowie amerykańskiej firmy zbrojeniowej dołożyli wszelkich starań, by osoba nieupoważniona nie mogła dobrać się do danych na nim przechowywanych.

Boeing Black zbudowany został w oparciu o rozwijaną już od trzech lat architekturę Boeing PureSecure, która łączy w sobie zarówno rozwiązania sprzętowe oraz sprzętowe wsparcie dla szyfrowania danych. Boeing chwali się, że Black w całości montowany jest w USA, a śruby montujące hermetycznie zamkniętą część obudowy pokryte są specjalnym tworzywem, które zostanie uszkodzone w widoczny sposób jeśli ktoś będzie próbował ją otworzyć. Jeśli otworzy się hermetyczną część obudowy, urządzenie automatycznie wykasuje swoją zawartość. Od strony oprogramowania za bezpieczeństwo odpowiedzialne jest przede wszystkim szyfrowanie zapisanych danych oraz nawiązywanych połączeń.

Funkcjonalność ma zapewnić modułowa budowa urządzenia. Użytkownik może sam usunąć standardową  płytkę przykrywającą  baterię i wymienić ją na kompatybilny moduł rozszerzający możliwości smartphone’u. Podczas misji potrzebny będzie telefon satelitarny? Bez problemu, Boeing ma odpowiedni moduł. Tak samo jak moduły zawierające wojskowy GPS, dodatkowe akumulatory czy ogniwa fotowoltaiczne. Amerykańska firma twierdzi, że możliwości takiej modyfikacji telefonu są nieograniczone i zależą jedynie od rodzaju misji, jaką wykonać ma jego użytkownik.

Podstawowe parametry techniczne Boeinga Black nie mogą się co prawda równać z najlepszymi konstrukcjami przeznaczonymi na rynek cywilny, ale w tym wypadku nie chodziło tylko o moc obliczeniową. Widać to choćby w wymiarach Boeinga Black – jeszcze bez dodatkowego modułu na plecach urządzenie jest dość grube (13,25 mm) i ciężkie (170 gramów). Wyposażono je w ekran o przekątnej 4,3 cala i rozdzielczości 540 na 960 pikseli. Wewnątrz hermetycznej części obudowy znajduje się dwurdzeniowy procesor ARM Cortex-A9 1,2 GHz. Na pokładzie znajduje się też LTE, UMTS, GSM, Bluetooth 2.1, a urządzenie wyposażone jest w dwa sloty na karty SIM. Całość działa pod kontrolą Androida.

Nie wiadomo jeszcze ile kosztować będzie to urządzenia, ani od kiedy będzie można go kupić (zakładając, że Boeing kiedykolwiek zacznie je sprzedawać osobom prywatnym), ale The Wall Street Journal twierdzi, że stanie się to już „niebawem”.

podobne treści