newswynalazki

Blue Origin wylądowało rakietą

Choć SpaceX już kilka razy próbowało wylądować swoją rakietą na pływającej autonomicznej platformie, na razie nie może pochwalić się pełnym sukcesem. Wygląda jednak na to, że w wyścigu o to, kto pierwszy dokona tego rodzaju lądowania, firma Elona Muska została wyprzedzona przez Blue Origin.

Założona przez Jeffa Bezosa firma kosmiczna Blue Origin pochwaliła się właśnie, że udało się jej wylądować rakietą New Shepard, która wróciła z lotu suborbitalnego. Jest to szczególne osiągnięcie, ponieważ do tej pory jeszcze nikomu nie udało się wylądować rakietą po jej starcie.

Obecnie wszystkie rakiety kończą w ten sam sposób – po wykonaniu swojego zadania są porzucane i, w zależności od konkretnego jej stopnia, kończą albo w oceanie, albo na orbicie, albo płoną w atmosferze. To oczywiście przekłada się na koszty wyniesienia ładunku na orbitę, ponieważ za każdym razem trzeba budować nową rakietę. Firmy kosmiczne starają się odzyskiwać jak najwięcej elementów, ale do tej pory nikomu nie udało się wylądować w bezpieczny sposób rakietą. Próby takie podejmowało przede wszystkim SpaceX, które już kilkukrotnie, po dostarczeniu ładunku na orbitę, sprowadzało swoją rakietę Falcon 9 na autonomiczną platformę pływającą, niestety na razie bez sukcesu.

Do realizacji swojego celu Blue Origin przyjęło podobną strategię jak SpaceX – wracająca rakieta ma po raz kolejny odpalić silniki i autonomicznie wylądować. W odróżnieniu jednak od rakiety Falcon 9, skonstruowana przez firmę szefa Amazonu rakieta New Shepard jest dużo mniejsza i nie została zaprojektowana do tego by dostarczać ładunki na orbitę. Blue Origin chce za jej pomocą zabierać kosmicznych turystów w loty suborbitalne trwające cztery minuty. Załogowa kapsuła miałaby wtedy odłączyć się i po niepełnym okrążeniu Ziemi opaść na spadochronach, podczas gdy jednostopniowa rakieta miałaby samodzielnie wylądować.

I właśnie pierwszy test takiego systemu odbył się wczoraj, a New Shepard wylądował wróciwszy z podróży do umownej granicy kosmosu. Na razie oczywiście bez pasażerów, ale na nagraniu, którym Bezos osobiście pochwalił się na Twitterze (jest to jego pierwszy wpis w tym serwisie od czasu, gdy siedem lat temu założył tam konto), nie jest to aż tak czytelne, ponieważ zmontowano go zarówno z prawdziwych nagrań z wczorajszego testu, jak i z animacji przedstawiających koncepcję kosmicznej turystyki w wykonaniu Blue Origin.

 

podobne treści