biznes

Bloomberg: w ciągu 5 lat Fuchsia OS ma zastąpić Androida

Coraz więcej wiadomo o rozwijanym od dwóch lat nielinuksowym systemie operacyjnym Google, czyli o Fuchsii. Najnowszą porcję informacji przynosi raport przygotowany przez agencję Bloomberg, która skupiła się nie na aspektach technicznych projektu, a na biznesowych planach, jakie Google ma wobec swojego najmłodszego dziecka.

Według źródeł Bloomberga, pierwszym zastosowaniem Fuchsii mają być urządzenia domowe, przede wszystkim głośniki takie jak Google Home. W tej klasie urządzeń Fuchsia ma być dostępna w ciągu najbliższych trzech lat. Po zdobyciu tego przyczółku, nielinuksowy system operacyjny ma jednak maszerować dalej, między innymi na laptopy. Według Bloomberga, ma się to stać w ciągu następnych pięciu lat.

Największym zwolennikiem Fuchsii ma być sam szef Google, Sundara Pichai, który widzi w systemie szansę na wyzwolenie się przez firmę z ograniczeń Androida. Według Bloomberga, oddelegował on około stu najbardziej doświadczonych programistów Google właśnie do rozwoju tego systemu.

Ostatecznym celem jest stworzenie jednego systemu operacyjnego, który obsługiwałby wszystkie klasy urządzeń – od inteligentnych głośników, przez smart-gadżety, telewizory i smartphone’y, a na komputerach kończąc. Budowany od podstaw system ma pozwolić uniknąć wcześniejszych błędów oraz kompromisów, na jakie Google musiało iść w ciągu lat pracy z Androidem.

Całkowite zastąpienie Androida wiąże się ze sporym ryzykiem, zwłaszcza dla producentów sprzętu, którzy mogą nie chcieć odchodzić od sprawdzonych rozwiązań, ale Pichai uważa, że warto takie ryzyko podjąć.

Zdjęcie: Flickr/Spiros Vathis

podobne treści