biznesnews

Bloomberg: Chiński rząd chce, by tamtejsze banki przestały korzystać z serwerów IBM

Wygląda na to, że prowadzone od jakiegoś czasu rozmowy nie przyczyniły się do obniżenia wywiadowczego napięcia rządami USA i Chin. Znana agencja informacyjna Bloomberg donosi, że rząd Państwa Środka zamierza zmusić podlegające mu banki do rezygnacji z usług IBM w obawie wyciekiem danych istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa finansowego państwa.

Według redakcji serwisu, chiński rząd obawia się, iż high-endowe serwery IBM mogą stanowić zagrożenie dla finansów kraju z uwagi na fakt, iż mogą stać się platformą podatną na ataki szpiegowskie przeprowadzane przez hakerów amerykańskich agencji wywiadowczy. Mimo toczących się od ponad roku rozmów mających na celu wyjaśnienie nieporozumień między USA i Chinami, zdaniem Bloomberga władze CHRL już wkrótce podejmą decyzję o rezygnacji z usług IBM i wdrożeniu technologii stworzone przez rodzime firmy. Doniesienia agencji doczekały się oficjalnego dementi ze strony rzecznika IBM, Jeffa Crossa, który w udzielonej niedawno wypowiedzi stwierdził, że amerykańska firma nie otrzymała na razie żadnych sygnałów świadczących o podjęciu tego rodzaju działań przez rząd Chińskiej Republiki Ludowej.

IBM nie jest świadome wdrożenia przez chiński rząd przepisów zalecających rezygnację z serwerów produkcji IBM przez tamtejszy sektor bankowy.

Tak czy inaczej, publiczne zaprzeczenia nie zmieniają faktu, że informacje Bloomberga bardzo dobrze zgrywają się z doniesieniami dziennika The Financial Times, który w miniony weekend opublikował wieść o tym, że chińskie władze zamierzają nakazać wszelkim krajowym firmom zerwanie więzi z amerykańskimi przedsiębiorstwami konsultingowymi. Według FT, tamtejszy rząd chce zmusić podległe mu jednostki do korzystania z rozwiązań opracowanych przez chińskich twórców.

Biorąc pod uwagę ilość przewijających się doniesień w tej sprawie, już wkrótce powinniśmy przekonać się czy doniesienia agencji znajdą pokrycie w rzeczywistości.

Źródło: Gizmodo.com

podobne treści