internet

Blip zniknie z polskiej Sieci ale użytkownicy raczej nie przeniosą się na Wykop

GG Network postanowiło pozbyć się zbędnego balastu i ogłosiło dziś, że serwis Blip przestanie istnieć z dniem 31 sierpnia.

Od jakiegoś czasu można było usłyszeć takie pogłoski, ale teraz zapowiedziano to oficjalnie – założony w 2007 roku polski serwis mikroblogowy Blip przestanie istnieć ostatniego dnia wakacji. Jego właściciel, czyli spółka GG Network S.A. zdecydowała, że firmie nie opłaca się utrzymywać serwisu mikroblogowego, który w polskich warunkach stał się serwisem niszowym. Jak tłumaczy rzecznik GG Network:

„Zdecydowaliśmy się na zamknięcie serwisu Blip z uwagi na kilka jednoczesnych przesłanek. Po pierwsze mikroblogi w Polsce nie stały się masową usługą, a sam Blip jest usługą niszową. Po drugie Blip zmaga się z bardzo silną międzynarodową konkurencją. Po trzecie aby dalej prowadzić ten serwis konieczna byłaby decyzja o poważnych nakładach inwestycyjnych. Po czwarte do dzisiaj nie pojawił się efektywny model biznesowy dla tego typu usług. Każdy z tych problemów samoistnie jest możliwy do rozwiązania. Ich kombinacja jest przyczyną decyzji o nie kontynuowaniu prowadzenia usługi Blip – koncentrujemy się na rozwijaniu naszej kluczowej usługi – GG. Blipa ostatecznie wyłączymy z końcem sierpnia.”

Czyli generalnie po 6 latach działalności kierownictwo doszło do wniosku, że prowadzenie serwisu po prostu się nie opłaca. Od dziś nie ma możliwości założenia nowego konta na portalu, nie można także umieszczać tam postów poprzez zewnętrzne źródła i serwisy, choć do końca wakacji będzie można robić to za pośrednictwem Blip.pl. Obecnym użytkownikom GG Network proponuje przesiadkę do serwisu mikroblogowego prowadzonego w ramach Wykopu.

Dlaczego Wykop? Ponieważ należy on do tego samego właściciela czyli południowoafrykańskiej spółki Naspers. Użytkownicy Blipa mają mieć możliwość łatwej migracji na nową platformę, a przenosiny nie będą przez nikogo wymuszane.

Jak można się było spodziewać, reakcja użytkowników na tę nowinę nie była najlepsza. Co ciekawe połączenia nie chcą ani użytkownicy Blipa, ani wykopowicze. Ci pierwsi widzą użytkowników serwisu Wykop jako „gimbazę”, wykopowicze natomiast uważają generalnie, że spadnie na nich plaga blipowiczów, którzy zrobiliby najlepiej, jakby na dzień dobry usunęli konto. Taki przynajmniej jest sens tych bardziej cenzuralnych wypowiedzi – właściciele może i zachęcają do migracji, ale reakcje użytkowników już nie.

Wygląda więc na to, że na małej wojence, która rozpętała się dziś pomiędzy Blipem a Wykopem, najbardziej zyska Twitter.

podobne treści