smartfonyWiadomości promowane

Blackphone czyli smartphone zaprojektownay do tego, by powstrzymać NSA

Afera związana z inwigilacją prowadzoną przez NSA uświadomiła wielu osobom, że o prywatność należy dbać. Tylko jak robić to w cyfrowym świecie, który wydaje się być pod całkowitą kontrolą instytucji dysponujących prawie nieograniczonym budżetem? Ludzie stojący za Silent Circle oraz Geeksphone uważają, że sposób na to istnieje. I nazywa się on Blackphone.

Oczywiście nie zabezpieczy on prywatności użytkowników przed wszystkimi zakusami NSA, ale ma przynajmniej zabezpieczyć komunikację prowadzoną za pośrednictwem telefonu. Blackphone, nad którym pracują wspólnie zespoły Silent Circle oraz Geeksphone, ma działać pod kontrolą zmodyfikowanej wersji Androida o nazwie PrivatOS. Pomijając standardowe funkcjonalności Androida, PrivatOS ma oferować swoim użytkownikom możliwość bezpiecznego prowadzenia rozmów telefonicznych, przesyłania wiadomości tekstowych i plików oraz prowadzenia rozmów wideo.

Pomysłodawcy twierdzą, że ich urządzenie będzie oferowało użytkownikom „wszytko to, czego potrzebują do zapewnienia prywatności i zachowania kontroli nad swoją komunikacją, przy zapewnieniu dostępu do wszystkich znanych ze smartphone’ów funkcji, których oczekują.”

Brzmi nieźle, choć na razie nie wiadomo w jaki sposób zamierzają to osiągnąć. Nie będziemy musieli jednak długo czekać na bardziej szczegółowe informacje na temat projektu Blackphone – najprawdopodobniej Geeksphone pokaże się już za miesiąc z prototypem nowego telefonu na Mobile World Congress. Świadczy o tym fakt, że urządzenie ma być dostępne w przedsprzedaży już 24 lutego, czyli wtedy, gdy trwać będzie MWC.

podobne treści