newstablety

BlackBerry PlayBook: pierwszy porządny 7-calowy tablet?

Fakt, nie poszalejemy z tabletem BlackBerry PlayBook bez wcześniejszego sprzężenia go ze smartfonem firmy Research In Motion, jednak poza tą jedną nietypową cechą, posiada on całe mnóstwo plusów. Bycie tak samo grubym jak iPhone 4 jest jednym z nich (zdjęcie #4).

Zacznijmy od wyglądu zewnętrznego: tylna część obudowy PlayBooka została wykonana z antypoślizgowego, gumowego materiału, który na szczęście nie jest zbyt gumowy. To samo tyczy się krawędzi tabletu – są one zaokrąglone, lecz bez przesady, a w przedniej jego części znajduje się 3-megapikselowa kamerka. Oprócz tego PlayBook ma magiczne porty USB i HDMI (zdjęcie #11) oraz dotykową ramkę dookoła ekranu.

Jak na OS, który nie jest jeszcze wersją finalną, to chodzi on całkiem płynnie – otwieranie, zamykanie, przełączanie i wiele innych czynności związanych z wyświetlaniem aplikacji działa bez zarzutu. Po dotknięciu góry ekranu pojawi się na ekranie menu aplikacji, po bokach – przełączanie aplikacji, na dole – możliwość wyboru już uruchomionych (całkiem jak w WebOS Palma).

Kto kupi PlayBooka poza obecnymi posiadaczami smartfonów BlackBerry? Osoby mające telefony innych firm (lub w ogóle ich nie posiadające) nie będą miały dostępu do aplikacji klienta pocztowego i kalendarza, które jakby nie patrzeć, są jednymi z najważniejszych (jeśli nie najważniejszymi) w pracy białych kołnierzyków, do których tablet jest kierowany.

Co z samym oprogramowaniem? RIM daje szerokie pole do popisu twórcom aplikacji pozwalając im korzystać z technologii Adobe AIR oraz Flash, HTML5, WebWorks oraz, już dla wybranych, SDK. Jeśli BlackBerry PlayBook będzie miał się wybić na tle tabletów innych producentów, to właśnie dzięki aplikacjom.

podobne treści

 • ktoosiu

  Zapomnieliście dodać, że ramka wokół ekranu też jest dotykowa:)

 • 1.patryk.4

  Jak na tablet nawet nawet, aczkolwiek no mus posiadania telefonu BB do optymalnej pracy PlayBooka jakoś (przynajmniej dla mnie) go odrzuca. To jest wielki minus. A podobno to Apple jest strasznie rygorystyczne.

 • abip

  witam , gdzie mozna go kupic i za ile , prosze o informacje

 • Piotr Kaczanowski

  Do optymalnej pracy ajpada potrzebny jest komputer i ajtjuns – WTF?
  Do tego brak USB, BT o HDMI nawet nie wspomnę…
  I kto jest rygorystyczny?

 • 1.patryk.4

  Komu potrzebny USB i HDMI, temu potrzebny. Bądźmy obiektywni. BT iPad ma.

  Co do pierwszego zdania. Ahahahah. Komputer jest potrzebny jak do każdego sprzętu, ale ok :D Uśmiałem się tym zdaniem. Poza tym, iTunes to taki sam program jak większość softu od LG, Nokii, Samsunga i Sony’ego to synchronizacji, więc nie wiem o co Ci chodzi. Jak ci mało to proszę. Masz App Store i MobileMe, więc do synchro muzyki czy zdjęć nie potrzebujesz już tego twojego zacnego komputera (ahaha). Jeszcze jedna kwestia. iTunes jest darmowe, można pobrać z internetu. O komputerze już nie będę wspominał, bo to paranoja moim zdaniem z tym twoim zarzutem. A PlayBook do 100% działania potrzebuje telefonu od RIM – dalej nie rozumiesz?