newssmartfonytablety

BlackBerry 10 poradzi sobie z aplikacjami dla Androida 4.1

BlackBerry Z10 prezentuje się coraz bardziej kusząco. Producent najnowszego smartfona z BB10 na pokładzie ogłosił, że jego najnowszy OS będzie kompatybilny z aplikacjami napisanymi dla Androida 4.1 Jelly Bean.

To bez wątpienia bardzo dobra wiadomość dla wszystkich, którzy zastanawiali się nad zakupem któregoś z najświeższych dzieł RIM-u (niedawno przemianowanego na BlackBerry). Trudno wyobrazić sobie, by powiększona baza aplikacji mogła w jakiś tajemniczy sposób niekorzystnie odbić się na ich ogólnej jakości. Update narzędzi Runtime to przy okazji kolejna, być może całkiem udana próba przeciągnięcia części deweloperów na stronę nowej platformy BlackBerry. Jakby nie było – dotychczas wydawało się, że „odtwarzacz” będzie emulować wyłącznie aplikacje dedykowane mocno podstarzałemu Androidowi 2.3 Gingerbread.

Jak poinformowało samo BlackBerry – aktualizacja ma na celu zachowanie wszystkich obecnych funkcji i możliwości platformy Runtime przy jednoczesnym uzupełnieniu jej o zdolność sprawnego emulowania aplikacji z Androida 4.1 Jelly Bean. Choć część komentatorów wspomina coś o „zatracaniu tożsamości” i przeobrażaniu się w kolejnego „pieska Androida” – ja nie dostrzegam w tym posunięciu BlackBerry właściwie żadnych negatywnych aspektów. Pomijając już wszelkie techniczne niuanse całego przedsięwzięcia – w końcu przeniesione aplikacje nie zawsze działają tak, jak byśmy sobie tego życzyli – próbę połączenia dwóch sporych baz aplikacji i przyciągnięcia do siebie kolejnych deweloperów naprawdę trudno ocenić na minus.

Niestety – oficjalna data ukazania się aktualizacji nie została jeszcze podana do publicznej wiadomości. Przypuszczam jednak, że nie trzeba będzie na nią czekać przesadnie długo.

podobne treści