smartfony

BlackBerry 10 daje wydajnościowego łupnia konkurencji

Ostatnia nadzieja RIM-u pręży przedpremierowe muskuły. W teście przeglądarek przeprowadzonym przez ekipę portalu The Gadget Masters, BlackBerry 10 zdeklasowało Internet Explorera i Safari pracujące odpowiednio na najnowszych: Windowsie Phone 8 i iOS 6. Czyżbyśmy byli świadkami narodzin kolejnego hitu?

Nie ma co ukrywać, że pierwsze w historii, potężne, smartfonowe imperium, jakim bez wątpienia było kiedyś Research in Motion, przeobraziło się w ostatnim czasie w zagubionego we własnej wizji świata, podupadającego kolosa, rozpaczliwie broniącego się przed smutnym losem na pół umarłego karła. BlackBerry 10, którego przedpremierowy obraz ulega z dnia na dzień zauważalnej poprawie, jest dla RIM ostatnią deską ratunku w coraz bardziej rozpaczliwych próbach powrotu na szczyt producenckich rankingów. Czy wielka dwójka (czyt. Android i iOS) ma się czego obawiać?

Być może. Taką wersję sugerują nam przynajmniej testy ekipy Gadget Masters, która sprawdziła, jak przeglądarka nieukończonego egzemplarza BB10 radzi sobie w bezpośrednim starciu z przeglądarkami – teoretycznie najszybszych na rynku – iOS 6 i Windowsa Phone 8 (działającym na HTC Windows Phone 8X). Krótko mówiąc – chwała temu, kto już przed wykonaniem testu stawiał na najnowsze (i w dodatku nieukończone) dzieło RIM. BlackBerry 10 okazał się bezdyskusyjnie lepszy zarówno od iOS-owego Safari, jaki i Microsoftowego Internet Explorera, co zresztą możecie skontrolować na zamieszczonych poniżej klipach. Nie wiem jak dla was, ale dla mnie to naprawdę spore zaskoczenie.

Spore, ale chyba nie wystarczające do tego, by na jego podstawie ferować już jakiekolwiek wyroki. Szybkość działania samej przeglądarki nie weryfikuje ogółu możliwości potencjalnie całkiem mocnego smartfona RIM. O jego rzeczywistych parametrach przekonamy się dopiero wraz z nadejściem kolejnych, być może nieco bardziej miarodajnych testów. Niemniej – trzeba przyznać, że testy GM to dla kanadyjskiej firmy naprawdę dobry, przedpremierowy prognostyk (a może nawet – choć to chyba stwierdzenie trochę na wyrost – obietnica rezurekcji). Ja sam chciałbym zobaczyć rezultat pojedynku BB10 z którymś z najnowszych Androidów (koniecznie z przeglądarką Chrome). Dałoby to nam jego dużo bardziej kompletny obraz.

Oficjalna, nowojorska premiera smartfona BlackBerry 10 odbędzie się już 30 stycznia przyszłego roku.

Obraz i filmy pochodzą ze strony Redmond Pie

podobne treści