programy

BitTorrent udostępnia Sync

Kiedy pracuje się na kilku urządzeniach, przenoszenie danych pomiędzy nimi może stać się lekko uciążliwe. Oczywiście można skorzystać z rozwiązań w rodzaju Dropboxa, ale nie eliminują one całkowicie problemu. Wygląda na to jednak, że BitTorrent ma coś do powiedzenia w tej sprawie.

Co jak co, ale dzielenie się plikami jest działką BitTorrenta. Firma udostępniła wczoraj bardzo wczesną wersję swojej usługi o nazwie Sync, która pozwala na synchronizację plików pomiędzy różnymi urządzeniami. Wszystko to oczywiście z wykorzystaniem technologii peer-to-peer.

Pomimo tego, że klient Sync jest dopiero w bardzo wczesnej fazie rozwoju, BitTorrent już teraz udostępnia go zainteresowanym osobom – wystarczy zapisać się do testów i cierpliwie czekać.

„Mamy nadzieję, że tacy użytkownicy jak ty pomogą nam zbudować coś interesującego,” czytamy na stronach BitTorrenta. „Jeśli nie przeszkadza ci używanie wczesnego, niedokończonego oprogramowania i jeśli jesteś zdecydowany pomóc nam dopracować synchronizację, chcielibyśmy poznać twoje zdanie.”

BitTorrent Sync ma działać w bardzo podobny sposób do Dropboxa czy Skydrive’a, z tą różnicą, że w przypadku tego rozwiązania wszystkie informacje zapisywane są na twoich urządzeniach. Żadnej chmury i żadnego limitu przechowywanych danych (poza oczywiście pojemnością dysków twardych). Użytkownik musi jedynie skonfigurować swoją prywatną sieć i wybrać foldery, które będą synchronizowane. Oprogramowanie wygeneruje klucz prywatny, dzięki któremu będzie można synchronizować dane z innymi urządzeniami.

Na razie BitTorrent Sync jest dostępne dla Windowsa, OSX, Linuxa oraz urządzeń obsługujących technologię NAS, ale jeśli sugerować się udostępnionymi przez BitTorrenta screenshotami, w przyszłości pojawią się także aplikacje mobilne.

podobne treści