wynalazki

BionicOpter czyli robot naśladujący ważkę

Za każdym razem kiedy czytam Diunę zastanawia mnie jak właściwie miałyby działać ornitoptery opisywane przez Franka Herberta. Niemiecka firma badawcza Festo znalazła odpowiedź na to pytanie.

Ornitoptery, czyli inaczej skrzydłowce, to statki powietrzne, które napędzane są ruchem powierzchni nośnych, tak jak w przypadku ptaków. Dawno temu inżynierowie postawili na technologię skrzydeł nieruchomych, dzięki czemu mogło rozwinąć się współczesne lotnictwo. Jednak pomysł ruchomych skrzydeł nie zginął i w cieniu lotnictwa cały czas trwały prace nad urządzeniami, które podczas lotu naśladowałyby zwierzęta. Osiągnięto na tym polu nawet pewne sukcesy, choć produkowane urządzenia skierowane były głównie do hobbystów.

Tymczasem Festo zbudowało mechaniczną ważkę o nazwie BionicOpter, która swoimi możliwościami przewyższa możliwości współczesnych quadrokopterów. Przynajmniej tak o swoim produkcie wyraża się firma.

„Po raz pierwszy udało się zbudować model, który poradzi siebie w większej ilości warunków niż samolot, śmigłowiec i szybowiec,” twierdzi Festo w swojej broszurce. I ma trochę racji. BionicOpter może lecieć do przodu, zawisnąć w miejscu, a później polecieć tyłem. A użytkownik może wykonać wszystkie te manewry przy pomocy aplikacji na smartphone’a.

Sama mechaniczna ważka jest bardzo lekka – waży jedynie 175 gramów. Rozpiętość jej skrzydeł wykonanych z włókna węglowego i folii wynosi aż 63 centymetry. Od „głowy” do końca „ogona”, który wykorzystywany jest jako przeciwwaga podczas lotu, BionicOpter mierzy 63 centymetry. Skrzydła poruszane są prze 8 serwosilniczków, które sterowane są w czasie rzeczywistym przez oprogramowanie ważki. Co prawda komendy dotyczące samego lotu przekazywane są do urządzenia za pośrednictwem smartphone’a, ale BionicOpter zbiera także na temat inercji, przyśpieszenia i swojej pozycji za pośrednictwem własnych czujników.

Urządzenie ma oficjalnie zadebiutować podczas targów technologicznych, które zaczynają się 8 kwietnia w Hanowerze. Festo nie podało jeszcze ceny, jaką trzeba będzie zapłacić za BionicOpter, ale z pewnością będzie ona niemała.

podobne treści