wynalazki

Biodegradowalny bezzałogowiec NASA

Strata bezzałogowca może być nie tylko kosztowna, ale jego wrak raczej nie przysłuży się środowisku. Co gorsza, nietrudno wyobrazić sobie też scenariusz, w którym szczątki znalezione przez wroga mogą stworzyć poważne problemy. Z tych powodów naukowcy z NASA Ames zbudowali drona, który ulega biodegradacji.

Kadłub urządzenia wykonano z tworzywa, które powstaje z niejadalnych odpadów organicznych przerośniętych przez odpowiednią grzybnię. Całość wzrasta w formie odpowiadającej finalnemu kształtowi obudowy, a następnie poddawane jest działaniu temperatury, która powstrzymuje rozwój grzyba. Następnie naukowcy z NASA pokryli obudowę warstwami celulozy oraz białka wykorzystywanego przez osy do ochrony gniazd, by stałą się bardziej odporna na działanie warunków atmosferycznych. Nawet elektronika urządzenia wydrukowana została przy pomocy specjalnego biodegradowalnego tuszu przewodzącego.

O ile większa część urządzenia rozłoży się po ewentualnym upadku, tak naukowcom z NASA nie udało się na razie sprawić, by taki los podzieliły wszystkie podzespoły drona. Na razie akumulator, silniki oraz śmigła nie różnią się od swoich odpowiedników używanych w mniej biodegradowalnych urządzeniach tego typu.

Zdjęcie: New Scientist/NASA

podobne treści