wynalazki

Biodegradowalne opakowania Apple

Choć z jednej strony Apple chwali się poszanowaniem dla środowiska i wykorzystaniem energii słonecznej, z drugiej strony firma nie występuje już o przyznanie międzynarodowych certyfikatów. Baterie przyklejane na stałe do obudów oraz stosowanie własnych standardów śrub powodują, że ich najnowsze urządzenia praktycznie nie nadają się do recyclingu. Nie to co opakowania, które teraz są biodegradowalne.

Pewna część opakowań na słuchawki dodawanych do piątej generacji iPodów Touch i siódmej generacji iPodów Nano rozpada się pod wpływem ciepłej wody. Po wrzuceniu opakowania do ciepłej wody, już po kilku chwilach materiał staje się plastyczny a po kilku minutach rozpada się na mokrą maź.

Na stronie Apple można dowiedzieć się, że w opakowaniach stosowany jest materiał wytwarzany z tapioki, tego samego składnika, jakim zagęszcza się czasem sosy. W tym jednak wypadku chodzi o polimerową żywicę wytwarzaną z tapioki, podobną w wyglądzie do plastyku, która, bez ingerencji człowieka, zacznie rozpadać się po około roku.

Może w przyszłości więcej opakowań będzie tego typu. Miejmy nadzieję, że nie zamokną w drodze z Chin.

[Mashable]

podobne treści