nauka

Bio-Bot, czyli mięśnie w służbie technologii

Badacze z University of Illinois pochwalili się niedawno swoim nowym osiągnięciem – robotem, który do poruszania się wykorzystuje mięśnie.  

Zbudowany przez nich „Bio-Bot” składa się z dwóch elementów – mięśnia oraz rusztowania wydrukowanego ze specjalnego żelu. Rusztowanie to jest elastyczne, dzięki czemu kiedy mięsień robota kurczy się, całość, drobnymi kroczkami, przesuwa się do przodu. Częstotliwość skurczy mięśnia odpowiada częstotliwości pola elektromagnetycznego, które wykorzystywane jest do sterowania całą konstrukcją.

Inspirację do budowy mierzącego pół centymetra „Bio-Bota” amerykańscy naukowcy czerpali z obserwacji działania mięśni, kości i ścięgien. Co prawda ich konstrukcja nie jest jeszcze tak sprawna jak dzieła ewolucji, ale ta ostatnia ma w końcu kilkaset milionów lat przewagi nad naukowcami.

„Biologia jest niezwykle potężna,” mówi Rashid Bashir, szef zespołu bioinżynierów z University of Illinois. „Jeśli udałoby się nam wykorzystać jej przewagi w użyteczny sposób, mogłoby to doprowadzić do wielu wspaniałych rzeczy.”

Nie jest to pierwszy tego typu eksperyment przeprowadzony przez zespół z Illinois. Dwa lata temu zbudowali oni podobną konstrukcję, jednak wtedy wykorzystali oni mięśnie serca, przez co poruszała się ona cały czas. Zastosowanie mięśni poprzecznie prążkowanych pozwoliło na kontrolowanie skurczy.

Do budowy na przykład biologicznych protez nadal daleko, ale takie eksperymenty udowadniają, że nie jest to niemożliwe.

podobne treści