biznes

Bill Gates znowu jest najbogatszym człowiekiem świata

Jakiś czas temu na liście Bloomberg Billionaires Index, Bill Gates stracił swoje pierwsze miejsce na rzecz meksykańskiego inwestora Carlosa Slima. Ale dzięki temu, że akcje Microsoftu mają się ostatnio świetnie, majątek Gatesa był warty wczoraj 72,7 miliarda dolarów, co dało mu pierwsze miejsce w tym rankingu.

Wartość majątku Gatesa powiększyła się o 16 procent w porównaniu do zeszłego roku. Tymczasem fortuna Carlosa Slima, który jest między innymi właścicielem America Movil, jednej z największych sieci komórkowych na świecie działającej w 18 krajach obu Ameryk, zmniejszyła się o 14 procent. Na trzecim miejscu w rankingu Bloomberga znajduje się aktualnie Warren Buffet.

Niewiele osób wie, że Gates, poza oczywiście Microsoftem, zajmuje się też między innymi koleją i śmieciami. Choć oczywiście nie osobiście. Poprzez swój holding inwestycyjny Cascade Investment LLC, w którym ulokował większość swojego majątku, jest powiązany z ponad tuzinem spółek giełdowych, do których należy między innymi Canadian National Railway Co. oraz spółka przetwarzająca odpady Republic Services Inc. Tylko około dwudziestu pięciu procent majątku Gatesa to akcje Microsoftu. Na działalność Bill & Melinda Gates Foundation Gates przeznaczył do tej pory około 28 miliardów dolarów.

Zdjęcie: Wikipedia

podobne treści