news

Bill Gates inwestuje w chmury

Zamiast, jak przystało na emerytowanego zylionera, wydawać pieniądze na nową, 20-letnią żonę, Bill Gates postanowił zainwestować je w poprawianie świata. Właśnie przekazał 300 000 dolarów na projekt stworzenia sztucznych chmur, które mają zatrzymać zmiany ziemskiego klimatu.

Pieniądze otrzymała grupa badawcza Silver Lining, pracująca nad maszynami mającymi na żądanie tworzyć chmury z morskiej wody. Maszyny mają zasysać olbrzymie ilości wody (10 ton na sekundę), zamieniać je w miniaturowe kropelki i wyrzucać w powietrze na wysokość 1000 metrów. Wystarczająco wysoko, by zwiększyć gęstość chmur – przynajmniej zdaniem twórców.

Dzięki temu chmury mają stać się bardziej białe, czyli silniej odbijać światło słoneczne. Naukowcy sądzą, że pozwoli to na obniżenie temperatury Ziemi.

W ramach projektu na razie powstanie 10 statków z maszynami do chmur, pobierających wodę z fragmentu oceanu o powierzchni 10 000 kilometrów kwadratowych. Jeśli próba zakończy się sukcesem, Silver Lining chce stworzyć 1900 statków kosztem 7 miliardów dolarów. Taką mocą chcą zmienić klimat na lepsze. [Kat Hannaford/giz, The Times, Inhabitat, Slashdot]

podobne treści

 • cossack

  Czy to przypadkiem, nie doprowadzi do katastrofy klimatycznej. Takie pomysły są jak socjalizm, niby proste a sprawdzają się tylko tam gdzie, działają inne czynniki wspomagające gospodarkę.
  W przypadku ziemi nie ma co jej wspomóc w przypadku błędu.

 • blabla

  dziwny ten pomysł, a co ze zwierzętami morskimi? też będą zasysane i zmieniane w kropelki????

 • ZLR

  wow zaszalał trzeci z najbogatszych ludzi na ziemi :)
  Jeden statek mniej więcej kosztuje 3.700.000 $ a ten daje 300.000$
  Ale przypuszczam, że jak projekt wypali to z miliard pewnie da ;)
  W końcu dzieci nie ma a cały majątek i tak przekaże na cele charytatywne (z tego co słyszałem dobrych kilka lat temu na Discovery, jeszcze jak nie było Visty ;p )

 • futrzana

  Czeka nas deszcz krewetek dorszy i innych gryzoni!

 • gabriel_1987

  a my za 30$ będziemy budować Chembustery i rozp….lać jego chmurki ;P

 • wargoth33combine

  Chembustery w domach, przy kołyskach, pod łóżkami oraz w koło ogrótków oszczędzi Tobie szkodliwych Chemtrails skutków xD