news

Bill Gates chce opodatkować roboty

Postępująca automatyzacja procesów produkcyjnych sprawia, że coraz więcej osób zastanawia się nad tym, co stanie się, kiedy już większość wykonywanych prac zostanie przejęta przez roboty. Jedną z takich osób jest Bill Gates, który sugeruje opodatkowanie pracy maszyn.

Jego zdaniem, ma to być odpowiedź na spodziewany spadek przychodów z podatków nakładanych na pracę. W udzielonym niedawno wywiadzie Gates argumentuje, że skoro pracę człowieka wykonuje robot, powinna być ona opodatkowana tak samo jak wcześniej. Dzięki temu rządy miałyby pieniądze na finansowanie usług socjalnych czy takich sektorów, które są niezbędne dla ludzi, jak na przykład opieka medyczna czy szkolnictwo.

Biorąc pod uwagę to, że według niektórych szacunków, nawet połowa zajęć wykonywanych dziś przez ludzi zagrożona jest zastąpieniem przez roboty w ciągu kilku najbliższych dekad, jest to rozwiązanie, któremu warto się przyjrzeć. Choć można też argumentować, że, przynajmniej w przypadku przyszłych maszyn wyposażonych w sztuczną inteligencję, podatki nakładane na ich pracę w celu utrzymywania ludzi, byłyby dobrym powodem do rozpętania prawdziwego buntu.

podobne treści