wynalazki

BigDog bawi się pustakami

Pamiętacie robota BigDog? Bydle (nie bójmy się użyć tego słowa) już wcześniej sprawiało lekko niepokojące wrażenie, ale teraz można zacząć się go bać. Inżynierowie z Boston Dynamics wyposażyli go bowiem w niezłe narzędzie demolki.

Czworonożny robot BigDog może i ma już swojego następcę, ale to nie znaczy, że odszedł już do lamusa. Inżynierowie firmy Boston Dynamics postanowili wykorzystać go jako platformę badawczą i wyposażyć go w dodatkowe, chwytne ramię, którym robot potrafi zrobić niemałe zamieszanie.

Wykorzystując siły działające na swoje „ciało” robot jest w stanie rozhuśtać trzymany przez siebie przedmiot i rzucić nim na całkiem sporą odległość. W przypadku filmu udostępnionego wczoraj przez Boston Dynamics, tym przedmiotem jest dość ciężki betonowy pustak. Ze zrozumiałych względów robi to wrażenie.

Oczywiście głównym celem badań finansowanych przez U.S. Army Research Laboratory nie jest zniszczenie jak największej liczby pustaków, ale opracowanie technologii pozwalającej autonomicznym robotom kroczącym zachować równowagę w każdej sytuacji. Do tej pory BigDog potrafił biegać, wspinać się na niezbyt strome zbocza przyjmować kopniaki i zachowując równowagę nawet na lodzie. Teraz może też rzucać ciężkimi przedmiotami.

podobne treści