news

Bezzałogowce U.S. Navy przesiadają się na Linuxa

Linux to niezwykle elastyczny system operacyjny. To właśnie na nim oparta jest większość serwerów, spora część naszych smartphone’ów, a niebawem także bezzałogowe pojazdy latające stosowane przez U.S. Navy.

Raytheon, jeden z największych koncernów zbrojeniowych na świecie, podpisał niedawno z U.S. Navy kontrakt na prawie 16 milionów dolarów, który przewiduje, że firma ta zastąpi Linuxem wykorzystywany do tej pory w bezzałogowcach system operacyjny Solaris. Powodem odejścia od należącego do Oracle systemu operacyjnego opartego na Unixie jest to, że otwarty system operacyjny daje marynarce USA większe możliwości. W założeniach zmiana ma sprawić, że przyszłe modyfikacje oprogramowania staną się łatwiejsze, a przez to tańsze. Pierwszą maszyną, która przejdzie na Linuxa będzie bezzałogowy śmigłowiec Northrop Grumman MQ-8C Fire Scout.

Dowództwo U.S. Navy najwyraźniej nie wzięło sobie do serca raportu przygotowanego w ubiegłym roku właśnie przez Oracle, w którym firma udowadniała, że oprogramowanie open source nie nadaje do zastosowań wojskowych.

Zdjęcie: Wikipedia

podobne treści