news

Bezzałogowce należące do Sił Powietrznych USA wcale nie są takie małe jak myślimy

Zawsze wydawało mi się, że bezzałogowe samoloty szpiegowskie nie należą do największych – w końcu nie przenoszą (jeszcze!) bomb, nie wymagają również obsługi pilota. W rzeczywistości są jednak całkiem niemałe.

Uświadamia to zdjęcie zrobione dronie RQ-4 Global Hawk podczas zeszłorocznych pokazów lotniczych Seoul Air Show zorganizowanych w Korei Południowej. Doskonale na nim widać, że bezzałogowy statek latający (ang. Unmanned Aerial Vehicle (UAV) nazywany również bezzałogowym systemem latającym (ang. unmanned aerial system – UAS) nie przypomina swoją wielkością zabawek-samolotów spalinowych. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi 35,5 metra, zaś długość i wysokość odpowiednio: 13,4 i 4,6 metra.

Global Hawk, podobnie jak leciwy U-2 firmy Lockhead, wykorzystywane są przez Siły Powietrze oraz Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych do rozpoznawania terenu oraz szpiegowania. Wyprodukowany przez Northrop Grumman samolot jest w stanie prowadzić rozpoznanie bez przerwy przez całą dobę z pułapu dwudziestu kilometrów. [Northrop Grumman]

podobne treści

 • ogorzelski

  ,, w końcu nie przenoszą (jeszcze!) bomb” – przenoszą, kilka razy ich nawet użyły.

 • stonamdc

  ogorzelski – racja
  Co zabawne, te bomby są przenoszone przez jeszcze mniejsze samoloty bezzałogowe.

 • squad

  jesteście pewni, że to bomby a nie samonaprowadzane rakiety pow.-ziemia? Są one od bomb sporo lżejsze.

 • dudek