wtfwynalazki

Betonowy samolot? Czemu nie, też poleci

Podobno polski pilot poleci nawet na drzwiach od stodoły. Może. Ale betonowym samolotem nie poleci na pewno. Ale tylko i wyłącznie dlatego, że się w nim nie zmieści, bo betonowy samolot jest zdalnie sterowany z ziemi.

Dwóch studentów School of Mines and Technology w Południowej Dakocie postanowiło wziąć sobie do serca fakt, że aerodyny to pojazdy latające cięższe od powietrza i swój model samolotu wykonali z betonu. Dlaczego beton? Bo jak powszechnie wiadomo beton jest bardzo wytrzymały i jako taki stanowi przyszłość awiacji. A na poważnie? Żeby sprawdzić czy można. Beton może i jest zbrojony i wytrzymały ale jest także ciężki i dość kruchy. Zwłaszcza jeśli buduje się z niego samolot.

David Haberman i Tyler Pojanowski pracowali nad swoim ważącym 10 kilogramów zdalnie sterowanym samolotem przez rok, ale udało się – ich konstrukcja wzbiła się w powietrze i bezpiecznie wylądowała. Nie była to jednak pierwsza próba skonstruowania betonowego samolotu. Podobna maszyna powstała wcześniej na Florydzie jednak rozbiła się podczas próby lądowania.

Co prawda nikt raczej nie będzie chciał budować z betonu pełnowymiarowych samolotów, ale model zbudowany przez studentów może wzbogacić wiedzę o wytrzymałości betonu a to może się w przyszłości przełożyć na bardziej wytrzymałe budynki.

podobne treści