ciekawostkiinternetnews

Będziemy mogli wyznaczyć pośmiertnego opiekuna dla naszych kont na Facebooku

Internetowy gigant pragnie wyposażyć nas w narzędzia do zarządzania kontami zmarłych użytkowników. Jak informuje Wall Street Journal, Facebook wprowadzi możliwość wyznaczenia osoby, która zaopiekuje się naszym kontem po potwierdzeniu naszego zgonu.

Do tej pory, serwis stosował zwyczaj zamrażania stron użytkowników po otrzymaniu dokumentu potwierdzającego ich śmierć. Rozwiązanie tego typu wiązało się jednak ryzykiem ujawniania danych, których usunięcia domagali się bliscy zmarłego. Ilość narzekań okazała się na tyle duża, że Facebook zdecydował się na zmianę swej polityki i oddanie w nasze ręce decyzji o tym, co powinien zrobić ze stworzonymi przez nas profilami po tym, gdy pożegnamy się z tym światem.

Od teraz użytkownicy będą mogli wybrać osobę, która uzyska prawa do zarządzania ich kontem po zweryfikowaniu informacji ich śmierci. Wyznaczony użytkownik otrzyma ograniczony dostęp do strony, gwarantujący możliwość utworzenia wpisu, który zostanie przypięty do szczytu strony, dowolność zmiany zdjęcia profilowego, a nawet… akceptowania zaproszeń od znajomych. Osoba ta zostanie też wyposażona w narzędzie do pobrania pełnej historii postów i fotografii konta, przy jednoczesnym braku prawa do usunięcia ich z serwisu.

Użytkownicy, którzy nie chcą wyznaczać opiekuna dla swego profilu na Facebooku będą mogli wybrać opcję jego natychmiastowego usunięcia po potwierdzeniu zgonu. Jeżeli nie wskażemy osoby mającej zająć się naszym kontem po śmierci, ale uczynimy to w testamencie, portal uszanuje naszą wolę i zrobi to za nas. Póki co, obydwie funkcje działają tylko w amerykańskiej wersji Facebooka, ale przedstawiciele firmy zapowiadają, że już w wkrótce pojawi się także w pozostałych częściach naszego globu.

Gdy tak się stanie, posiadacze kont w serwisie będą mogli dokonać wyboru spośród znajomych po wejściu w ustawienia i zakładkę „bezpieczeństwo”. Wydaje się, że proces wdrażania nowych opcji nie powinien potrwać dłużej niż kilka najbliższych dni.

Źródło: Gizmodo.com

podobne treści