news

Będziemy dokładniej obmacywani na lotniskach

Jeśli „udoskonalone środki bezpieczeństwa” pojawią się w Europie, zastanowię się poważnie nad zakupem przyczepy campingowej.

Obsługa skanerów prześwietlających całą sylwetkę daje pasażerom wybór – skaner albo kontrola osobista wykonywana przez człowieka. Obecne na amerykańskich i niektórych europejskich lotniskach skanery już wkrótce mogą się stać lepszą alternatywą. Nieważne, że widać na nich wszystko.

If You Turn Down Airport Nudie Scans After Oct. 31, You Will Get Groped Very HardOdmowa wejścia do skanera zawsze skutkowała standardową kontrolą, trwającą kilkanaście sekund. Niektóre amerykańskie lotniska testują już „udoskonaloną” kontrolę osobistą. Danielle Riendeau pisze ona blogu Daily Kos, co jej się przydarzyło w bostońskim porcie lotniczym Logan, kiedy odmówiła wejścia do skanera:

Dwie funkcjonariuszki TSA stanęły obok mnie i wykonały kontrolę według nowych zasad. Dotykały mojej twarzy i włosów oraz miejsc pomiędzy i pod moimi piersiami. Jak u lekarza, najpierw mi wyjaśniły, co zrobią, potem dotykały moje ciało. Obie kobiety zachowały się bardzo profesjonalnie, były uprzejme, a nawet nieco zażenowane obowiązkami, które muszą wykonywać. Odniosłam jednak wrażenie, że nowa procedura to znaczna przesada.

Podobną relację można przeczytać na blogu Elliott.org. Tym razem dotyczy lotniska w Charlotte:

Kiedy odmówiłem wejścia do skanera, obsługa punktu kontroli nakazała mi zostać na miejscu i usiąść. Czekałem przez dłuższą chwilę, podczas gdy moje rzeczy przejechały już po taśmie i leżały po drugiej stronie.

Wreszcie podeszła do mnie grupa funkcjonariuszy. Kazali mi przejść przez wykrywacz metali, zabrać swoje rzeczy i przejść do osobnego pokoju. Byli bardzo uprzejmi i niezwykle drobiazgowi. Sprawdzili każdy przedmiot w każdej kieszeni moich bagaży i sprawdzali, czy nie mam materiałów wybuchowych. Sprawdzili też, czy nie mam przy sobie zabronionych przedmiotów i zadali mi mnóstwo pytań.

Christopher Elliott dowiedział się od TSA, że agencja „wdraża nowe rodzaje kontroli osobistych w ramach wzmożonych wysiłków, by zapewnić bezpieczeństwo”. Procedury są testowane w Bostonie i Las Vegas. Nie udzieliła jednak informacji, czy i kiedy nowe metody kontroli osobistej zostaną wprowadzone na terytorium całego kraju.

Transportation Security Administration powstała w 2001 roku i jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo we wszystkich środkach transportu w USA.

Lotniska od dawna stanowią dla mnie bardziej uciążliwy element podróży niż sam lot. Wszystko wskazuje na to, że może być już tylko gorzej. [Matt Buchanan/giz, Elliott.org, BoingBoing]

podobne treści