internetnews

Baza klientów Morele.net pojawiła się w sieci

Kolejna odsłona problemów sklepu Morele.net. Hackerzy, którzy jakiś czas temu włamali się do bazy danych sklepu, najwyraźniej udostępnili ją właśnie w sieci. Zawiera ona około 2,5 milionów rekordów.

W grudniu ubiegłego roku Morele.net, popularny sklep internetowy z elektroniką, poinformował, że padł ofiarą ataku hackerów, którzy uzyskali dostęp do danych osobowych jego klientów. Cyberprzestępcy grozili wtedy, że udostępnią plik w sieci. Trochę to trwało, ale plik z danymi klientów rzeczywiście się w niej pojawił.

Ale bardzo szybko zniknął. Nie został jednak niezauważony. Jak podaje serwis zaufanatrzeciastrona.pl, plik ważył około 400 MB, a znajdowało się w nim około 2,5 miliona rekordów zawierających imiona i nazwiska klientów Morele.net, ich numery telefonów oraz adresy e-mail. Wyrywkowa weryfikacja danych pozwoliła stwierdzić, że są one autentyczne. Baza nie zawierała informacji o płatnościach a hasła zostały ukryte.

Morele.net na razie nie odniosło się do tych informacji. Klientom firmy niestety pozostaje już teraz tylko, jeśli jeszcze tego nie zrobili po grudniowej notyfikacji sklepu, zmiana haseł na nowe.

Ilustracja: Flickr/Adam N. Ward

podobne treści