news

Banknoty przyszłości są wykonane z polimerów

Już wiele krajów wykorzystuje banknoty polimerowe, lecz nowe dolary kanadyjskie są wręcz genialne. W obiegu wytrzymają 2,5 razy dłużej niż zwykłe banknoty, są przezroczyste w paru miejscach, a jedno z zabezpieczeń wymaga zerknięcia przez liść klonu na banknocie przy specjalnym oświetleniu.

Głównymi zaletami nowych banknotów są zwiększona odporność na ich fałszowanie i wytrzymałość. Plastikowe banknoty są zupełnie inne w dotyku, lecz nadal miękkie. Na początku zostaną wyprodukowane banknoty o nominale 100 dolarów kanadyjskich, potem 50, 20, 10 i 5. Na poniższym filmie zobaczycie, jakie zabezpieczenia zostały użyte przy produkcji tych banknotów. Szczerze mówiąc, mógłbym się bawić takimi banknotami cały dzień. Zwłaszcza tym liściem klonu, który trzeba oświetlić w specjalny sposób, aby zobaczyć cyfry. Koniec z porwanymi i wyświechtanymi banknotami. Ciekawe, kiedy takie banknoty powstaną w Polsce? [Bank of Canada]

podobne treści

 • Anonim

  a co jeśli ktoś akurat nie ma przy sobie liścia klonu? może popatrzeć przez liść dębu? //joke

 • a

  dlaczego na 1:53 widac napis one hundred CENT dollars

  sto centow?

 • catastropha

  Bo tak się składa, że sporo (ok. 1/4) Kanadyjczyków mówi po francusku i jest to język urzędowy w Kanadzie na równi z angielskim.