bizneswtf

Bank of America szacuje szanse na to, że żyjemy w Matrixie

Co prawda można argumentować, że większość współczesnych instrumentów pochodnych jest już tak oderwana od rzeczywistej gospodarki, że jest praktycznie wirtualna, to jednak banki raczej wirtualną rzeczywistością się nie zajmują. No chyba, że chodzi o Bank of America Merrill Lynch, który postanowił pochylić się nad kwestią tego, czy przypadkiem nie żyjemy w jednym wielkim Matrixie.

W notatce, jaka została rozesłana w ubiegłym tygodniu do klientów, bank analizował perspektywy, jakie ma przed sobą branża wirtualnej rzeczywistości. Dość nieoczekiwanie, analitycy banku postanowili pochylić się też nad pytaniem o to, czy przypadkiem już nie żyjemy w gigantycznej wirtualnej rzeczywistości.

Według analityków banku, nie jest to wcale takie nieprawdopodobne. Dość powiedzieć, że przywołują oni szacunki stwierdzające, że szanse na to, że żyjemy w Matrixie wynoszą od 20 do 50 procent. Bank powołuje się w tej kwestii między innymi na Nicka Bostroma, szwedzkiego filozofa i współtwórcę hipotezy symulacji. Według niego, nie jest wykluczone, że dzięki zaawansowanej sztucznej inteligencji, rzeczywistości wirtualnej i dostępnej mocy obliczeniowej, członkowie przyszłych ludzkich cywilizacji zdecydowali się na stworzenie symulacji życia swoich przodków. Niestety nie jesteśmy w stanie zweryfikować takiego założenia, a dodatkowo, jak podkreśla Bostrom w swojej pracy z 2003 roku, „jeśli teraz nie żyjemy w symulacji, nasi potomkowie prawie na pewno nie uruchomią symulacji życia swoich przodków”.

Samo zagadnienie jest interesujące, a fakt, że już dziś technologia pozwala na zbliżenie się do fotorealistycznych symulacji 3D, w których może jednocześnie brać udział wiele osób, na pewno sprawi, że coraz więcej osób zacznie się nad nim zastanawiać. Choć na razie trudno stwierdzić, w jaki sposób miałoby się to przełożyć na inwestycje.

Zdjęcie: Flickr/psd

podobne treści