newswynalazki

Balony Project Loon trafią nad zniszczone przez huragan Portoryko

W ubiegłym miesiącu w Portoryko uderzył najsilniejszy od 85 lat huragan. Na skutek uderzenia „Marii”, na wyspie zginęło ponad czterdzieści osób, a spowodowane przez huragan straty szacowane są na siedem do dziesięciu miliardów dolarów. Nietrudno się domyślić, że w takiej sytuacji przyda się każda pomoc. Na przykład pomoc Alphabet Inc.

Jak donosi agencja Reutera, amerykańska Federalna Komisja Łączności zatwierdziła plan wykorzystania balonów opracowanych w ramach prowadzonego od kilku lat Project Loon nad Portoryko. Alphabet może wykorzystać do 30 balonów stratosferycznych nad wyspą, by zapewnić awaryjny dostęp do łączności komórkowej i Internetu. Usługa, która będzie świadczona we współpracy z siecią AT&T, będzie oczywiście ograniczona, ale pozwoli na przesyłanie wiadomości tekstowych oraz dostęp do podstawowych usług internetowych.

Według szacunków Federalnej Komisji Łączności, pod koniec ubiegłego tygodnia 68 procent przekaźników komórkowych na wyspie nadal nie działało. I raczej jeszcze przez dłuższy czas spore obszary Portoryko pozbawione będą dostępu do sieci komórkowej.

Alphabet jest na to jednak przygotowane i twierdzi, że będzie utrzymywało flotę balonów stratosferycznych nad wyspą tak długo, jak będzie to konieczne. Jednocześnie firma przypomina, że nadal jest to eksperymentalna technologia.

„To pierwszy raz, kiedy wykorzystujemy nasze nowe algorytmy uczenia maszynowego do tego, by zgromadzić balony nad Portoryko, więc właściwie będziemy uczyli się tego w trakcie [projektu]. Kiedy zapoznamy się już ze stale zmiennymi wiatrami, które występują w tym rejonie, mamy nadzieję, że dzięki balonom będziemy mogli jak najdłużej zapewnić łączność na terenach, które tego wymagają,” stwierdził przedstawiciel Alphabet cytowany przez agencję.

Zdjęcie: Alphabet/X

podobne treści