news

Bakteriobójcza lampa UV nie szkodzi ludziom

Od dawna wiadomo, że światło ultrafioletowe zabija bakterie (a także spieka nas niemiłosiernie w lecie). Jednak przydatność takiego światła jako środka bakteriobójczego jest ograniczona, ponieważ szkodzi ludziom. Na ratunek przychodzą naukowcy, którzy opracowali ostatnio wąską częstotliwość fal ultrafioletowych o dużej mocy i działaniu antybakteryjnym. Technologia może zostać użyta do oświetlania szpitali.

Światło o Dużym Nasileniu i Wąskim Spektrum (High Intensity, Narrow Spectrum – HINS) pobudza molekuły w komórkach bakterii, tak, by produkowały toksyczne substancje chemiczne i doprowadzały do własnej śmierci.  Takie światło nie wpływa jednak źle na ludzi, więc może zostać użyte do sterylizacji pomieszczeń, poprzez zwyczajne oświetlanie ich. 

Naukowcy z Uniwersytetu Strathclyde w Glasgow przewidzieli także, że ludziom nie będzie się uśmiechać przebywanie w fioletowo oświetlonych pokojach, a więc dodali lampki LED, które zmiękczają światło, nadając mu przyjemną barwę. Nasuwa się pytanie – czy zamiast codziennego prysznica czeka nas wizyta w pokoiku z nowymi  lampami? [University of StrathclydeSmart PlanetPopular Science]

podobne treści

  • a

    hehe Glasgow – 15km odemnie – tam maja lby na karku

    w pl to nadal proboja udoskonalic lopate na uniwersytetach