naukanews

Bakteria w kształcie stanika produkuje jeden z najsilniejszych klejów na świecie

​Pamiętacie tą starą reklamę, w której facet skleił sobie palce Super Glue? Jeśli użyłby wydzieliny produkowanej przez tą bakterię, nie wiadomo czy po zakończeniu zdjęć pomógłby mu zwykły rozpuszczalnik. 


Caulobacter crescentus jest zwykłą wodną bakterią, odpowiedzialną za powstawanie oślizgłej masy na dnie nieczyszczonych zlewów i osad na naszych zębach. Jest także odpowiedzialna za wiele trudnych do wyleczenia chorób. A kiedy już się do czegoś przyklei – zostanie na dobre. Wodoodporna wydzielina tej bakterii zapewnia jej przyczepność o sile 2 ton na centymetr kwadratowy.

„Klej” ten wykorzystywany jest przez bakterię zarówno do zaczepienia się w konkretnym miejscu, jak również do tworzenia kolonii (Zerg Creep?). Sam proces wygląda w ten sposób, że bakteria unosi się w wodzie tak długo, aż któraś z jej wici nie dotknie stałej powierzchni. Kiedy tylko to nastąpi C. crescentus przylgnie do niej i rozpocznie wytwarzanie „kleju”, który przytwierdzi ją na stałe.

Naukowcy z Indiana University i Brown University wykorzystali wysokiej rozdzielczości mikroskopy wideo by podglądnąć ten proces „na żywo”. Zespół zidentyfikował także dwa inne gatunki bakterii, które wykorzystują podobne metody. Naukowcy mają nadzieję wykorzystać zdobyte w ten sposób informacje do opracowania metod bardziej efektywnego leczenia opornych infekcji. A ja mam nadzieję, że uda się kiedyś uzyskać z bakterii taką ilość „kleju” by odtworzyć starą reklamę. 

tłum. AS 

[NSF via LiveScience]

podobne treści

  • Anonim

    Z pamiętnika Wikinga:
    – osadę najlepiej podpalić, pal licho zlewy tam… tylko jak to zrobić jak jest taka mała i leży na zębach.