naukanews

Bakteria rzeżączki przyswoiła fragment ludzkiego DNA

To pierwszy udowodniony przypadek przechwycenia przez bakterię genów
żywiciela. Naukowcy z Feinberg School of Medicine na Uniwersytecie
Northwestern zaobserwowali, że bakterie Neisseria gonorrhoeae przechwyciły fragment ludzkiego DNA, by lepiej dostosować się do środowiska bytowania.

Rzeżączka to jedna z najstarszych znanych chorób (są o niej wzmianki w Biblii), którą co roku zaraża się 50 milionów ludzi na świecie. Można ją łatwo wyleczyć antybiotykami, ale bakteria tak świetnie przystosowuje się do zagrożeń, że z gamy antybiotyków, które kiedyś na nią działały (pierwsza była penicylina), teraz korzysta się tylko z jednego.

Przejęcie fragmentów DNA z organizmu żywiciela oznacza, że bakterie w ekspresowy sposób ewoluują, przystosowując się do życia w organizmie ludzkim. Modyfikację fragmentu genu zaobserwowano u 11 procent badanych bakterii. Wyniki badań mają zostać opisane w internetowym dzienniku mBio:

„Odkrycie ma wielkie znaczenie ewolucyjne, ponieważ pokazuje, że możliwe jest dokonywanie ‚skokowych’ ewolucji przez przejmowanie cząstek cudzego DNA. Bakteria przejmuje sekwencję genetyczną od organizmu, który zainfekowała. Dostarcza nam to nowej wiedzy na temat zdolności bakterii do dostosowywania się do egzystencji w organizmie żywiciela. Zdolność do przechwytywania cząstek ludzkiego DNA wskazuje na to, że bakterie rzeżączki potrafią tworzyć nowe szczepy o zmodyfikowanym materiale genetycznym.” – powiedział profesor Hank Seifert.

„Nie wiemy jeszcze, czy modyfikacja, którą zaobserwowano, daje bakteriom przewagę. Teraz będziemy to obserwować.” – powiedział mikrobiolog z Northwestern, Mark Anderson.

Bakterie wymieniają DNA między sobą, przejmują także materiał genetyczny od grzybów, ale po raz pierwszy zaobserwowano przechwycenie DNA człowieka. [Science Daily]

podobne treści

  • a

    szkoda ze tego postu nie bylo 14 lutego :D

  • Anna Piwnicka

    Ot, zagapiliśmy się ;)