wynalazki

Baidu chce testować swoje autonomiczne samochody w USA

Chińska wyszukiwarka Baidu idzie coraz bardziej w ślady Google. Jakiś czas temu firma ogłosiła, że też chce stworzyć własne autonomiczne samochody, teraz chce je testować na amerykańskich ulicach.

Zainteresowanie Baidu autonomicznymi samochodami sięga roku 2014, kiedy to firma nawiązała współpracę badawczą na tym polu z BMW. Wtedy firma planowała, że do 2015 roku uda im się stworzyć działający prototyp własnego autonomicznego samochodu. Co prawda plany te się opóźniły, ale nie przeszkadzało to Baidu ogłosić w ubiegłym roku, że jej program badań zmierza do stworzenia autonomicznych pojazdów, które będą mogły służyć jako transport publiczny.

Jak podaje Wall Street Journal, chińska firma chciałaby, by jej autonomiczne samochody stały się „dostępne komercyjnie” już w 2018 roku. Cel jest więc ambitny, a czasu niewiele. Żeby wspomóc wysiłki zmierzające do realizacji planu, Baidu otworzyło więc biuro w Kalifornii, w którym zatrudniono około 160 osób. Według Andrew Ng, szefa działu badawczego chińskiej firmy, z którym rozmawiał WSJ, wielu z nich pracuje właśnie nad projektem.

Ng twierdzi też, że Baidu zamierza rozpocząć testy swoich autonomicznych samochodów na amerykańskich drogach. Testy te będą dla chińskiej firmy bardzo ważne, ale raczej nie wpłyną na plan „komercyjnego udostępnienia” takiego środka transportu już za dwa lata. Wygląda bowiem na to, że w pogoni za tym celem Baidu, planuje pójść nieco „na skróty” i co prawda udostępnić autonomiczne samochody w Chinach jako publiczny środek transportu, ale na ograniczonym obszarze i z zaprogramowanymi wcześniej trasami. Z czasem, kiedy oprogramowanie zbierze więcej danych na temat otoczenia, trasy te mają ulegać rozszerzaniu.

„[Sztuczna inteligencja] sprawdza się na obszarach, w których pojawiają się umiarkowane zmiany infrastruktury,” stwierdził Ng w rozmowie z dziennikiem. „Możliwe, że w dalekiej przyszłości będziemy mogli sprawić, by prowadziła jak człowiek, ale nie w ciągu dwóch lat.

Zdjęcie: Flickr/simone.brunozzi

podobne treści