news

Badoo stosuje hitlerowskie nazewnictwo polskich miast

Portal społecznościowy Badoo.com posługuje się nazwami polskich miejscowości, które obowiązywały w czasie nazistowskiej okupacji. Użytkownicy z Oświęcimia mieszkają więc w… Auschwitz.

Brytyjski Badoo.com działa od 4 lat i chwali się 70 milionami użytkowników. Polacy napotkają w nim jednak przykrą niespodziankę. Nazwy ich miejsc zamieszkania są automatycznie zamieniane w serwisie: z Gdańsk na Danzig, z Wrocław na Breslau, z Opole na Oppeln. Jednak nazywanie Łodzi „Litzmannstadt” to nawiązanie nie do historii przedwojennej, a wojennej. Taką nazwę zadekretował dla miasta w 1940 roku Adolf Hitler. Podobne przykłady to zamiany: Kędzierzyn – Heydebreck, Inowrocław – Hohensalza.

Portal obowiązuje tylko brytyjskie prawo, które – w odróżnieniu od polskiego – nie zawiera zakazu stosowania hitlerowskiego nazewnictwa. Na razie nie wiadomo, dlaczego Badoo zdecydował się na podobne posunięcie. Nawet, jeśli wynika to z ignorancji, przekracza granice dobrego smaku. [Wyborcza]

podobne treści

 • dingdong

  Pani Ania ma cos z glowa.

 • Lukasz Xrs

  A czy Breslau nie był dłużej używany niż nasz Wrocław.. jako nazwa miasta?

 • a

  coz – bo pl powinno byc przejete przez niemcow – przynajmniej autostrady by byly normalne

  a tak?

 • Lukasz Xrs

  drogi i autostrady mamy najbardziej przyszlosciowe w europie. Mamy autopilota kompatybilnego ze wszystkimi samochodami, oraz system zapobiegajacy zasnieciu za kierownica DZIURA2.0.. poza zamiast inwestowac w drogi ziemne rozwijamy przyszlosciowe drogi powietrzne.. zobacz jak rowno powietrze sie uklada.. jak nigdzie indziej, nawet bocianom wygospodarowano specjalne przywileje ;]

 • sp1hhs

  Zgadza się, bo ja też w moich danych napisałem Wałcz, a w moich rubrykach pojawiło się Deutsch Krone! Moim zdaniem, to jest skandaliczne, bo takich nazw nikt u nas nie używa! To jest bezczelność! A co napiszą, jak ktoś nazwę miejscowości poda”d..a”???

 • latinkowicz666

  Badoo to jedna wielka lipa!!! Usunąłem profil i Wam drodzy czytelnicy też to doradzam. Marek Latinkowicz