nauka

Badania potwierdzają, że rezusy potrafią dodawać

Jeszcze nie tak dawno temu sądziliśmy, że od pozostałych zwierząt zamieszkujących naszą planetę odróżnia nas mózg, dzięki któremu możemy analizować sytuację, kojarzyć fakty i przeprowadzać abstrakcyjne obliczenia. To oczywiście prawda, jednak najnowsze odkrycia sugerują, że różnica pomiędzy zdolnościami intelektualnymi ludzi, a naszych najbliższych kuzynów, nie jest aż tak duża, jak przypuszczaliśmy.

Badanie, które opublikowane zostało kilka dni temu w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences, sugeruje, że małpy, a przynajmniej badane na tę okoliczność rezusy, całkiem nieźle radzą sobie z matematyką. I nie chodzi tutaj o liczenie ilości kropek, jak w eksperymentach przeprowadzonych już kilka lat temu, tylko o podstawową arytmetykę.

Zespół badaczy pod kierownictwem neurobiolog Margaret Livingstone nauczył małpy rozpoznawać liczby od 0 do 25. Za każdym razem, kiedy małpa wybierała większą liczbę, otrzymywała smakołyk w ilości odpowiadającej większej liczbie. Z czasem rezusy nauczyły się wybierać większą liczbę z dokładnością wahającą się w przedziale od 70 do 90 procent. Następnie naukowcy wprowadzili utrudnienie – zamiast prezentować małpom dwie liczby, naukowcy zaczęli przedstawiać jedną z nich jako sumę dwóch mniejszych liczb. Gdyby rezusy po prostu wybierały największą liczbę jaką widzą, nie otrzymałyby nagrody. Zamiast tego małpy wolały jednak wybierać liczby, które były większe, niezależnie od tego, czy wymagało to od nich dodania poszczególnych liczb, czy nie. Oczywiście nie robiły tego tak sprawnie jak ludzie, ale robiły to wyraźnie częściej (bo w połowie przypadków), niż gdyby po prostu zgadywały wynik (wtedy ich wyniki powinny być poprawne w 10-30 procentach).

Żeby sprawdzić, czy małpy po prostu nie nauczyły się wybierać wyników, które satysfakcjonują ludzi, badacze nauczyli je także zupełnie innego zestawu symboli reprezentujących te same liczby. Bardzo szybko okazało się, że biorące udział w badaniu rezusy osiągają takie same wyniki, z czego naukowcy wyciągnęli wnioski, że małpy naprawdę potrafią dodawać arytmetycznie, ponieważ nie miały możliwości zapamiętania nowych wyników.

Wyniki tych badań, choć same w sobie są interesujące, nie odnoszą się tylko do rezusów, ponieważ mogą rzucić nowe światło na to, w jaki sposób ludzie radzą sobie z arytmetyką. Szczegółowe statystyki dotyczące prawidłowych odpowiedzi małp wskazują, że dużo lepiej radziły sobie one z dodawaniem liczb, których wartości były do siebie zbliżone, co, według naukowców, sugeruje, że nasze mózgi również postrzegają wartości liczbowe w relatywny sposób.

Zdjęcie: Flickr/jinterwas

podobne treści