naukapsychologia

Badania: Dwa piwa poprawią Twoją umiejętność rozwiązywania problemów

Wyniki badań przeprowadzonych na University of Illinois sugerują, że, w przeciwieństwie do tego co podpowiada zdrowy rozsądek, lekki rausz alkoholowy może w rzeczywistości poprawiać umiejętność rozwiązywania problemów (przynajmniej niektórych).

Zespół badaczy pod kierownictwem profesor Jennifer Wiley doszedł do wniosku, że bycie „pod wpływem” wpływa na „ilość aktywnej pamięci”. A to właśnie ona jest odpowiedzialna za skupienie uwagi na jednym, wybranym zagadnieniu. „Jest to umiejętność zapamiętania jednej rzeczy w czasie, gdy myśli się o czymś innym,” powiedziała Wiley. Kiedy obniży się jej pojemność umysł staje się bardziej biegły w wynajdowaniu nowatorskich rozwiązań.

Badanie dowiodło, że osoby poddane testom, których ilość alkoholu we krwi nie przekraczała 0,7 promila, miały problemy z rozwiązywaniem zadań wymagających skupienia się na jednej czynności ale w zamian za to miały świetne wyniki w testach wymagających bardziej kompleksowego podejścia. podczas badania okazało się, że osoby „pod wpływem” nie tylko odpowiedziały na 40% więcej pytań niż przedstawiciele trzeźwej grupy kontrolnej ale także odpowiadały na pytania o 3,5 sekundy szybciej.

„Najważniejszy wydaje się być fakt, że jeśli ktoś skupia się za bardzo na jednej rzeczy, nie dostrzega bardziej nowatorskich rozwiązań, dla zaistnienia których potrzebny jest bardziej elastyczny stan umysłu,” powiedziała Wiley. Wnioski mają dużo sensu jeśli weźmie się pod uwagę, że alkohol od dawna ma reputację społecznego i intelektualnego wspomagacza.

[Science Direct via MedicDaily, zdjęcie: Zhukov Oleg/Shutterstock]

podobne treści