zdrowie

Badacze ze Stanfordu zbudowali opaskę fitness mierzącą poziom kortyzolu

Współczesne zegarki fitness świetnie radzą sobie z mierzeniem przebytego dystansu, tętna, spalonych kalorii czy liczby wykonanych kroków. W niedalekiej przyszłości mogą jednak mierzyć też takie wskaźniki, jak poziom kortyzolu.

Kortyzol to hormon, który w odpowiedzi na fizyczny lub emocjonalny stres wytwarzany jest w korze nadnerczy. Jego zadaniem jest uspokajające działanie na organizm, ale przewlekły nadmiar kortyzolu we krwi prowadzi do wielu problemów. Do tej pory oznaczenie poziomu tego hormonu we krwi wymagało badania laboratoryjnego. Badaczom z Uniwersytetu Stanforda udało się to jednak zmienić.

Stworzyli oni opaskę, która jest w stanie mierzyć poziom kortyzolu danej osoby dzięki analizie zawartości potu. Wyniki tych pomiarów są znane praktycznie w czasie rzeczywistym.

Niestety jest to dopiero prototyp, więc jeszcze dużo czasu upłynie zanim tego typu czujniki znajdą się w urządzeniach dostępnych dla masowego odbiorcy, ale już teraz pokazuje on potencjał, jaki tkwi w czujnikach mogących wykonywać takie nieinwazyjne badania.

Zdjęcie: Flickr/The Wolf

podobne treści