newsWiadomości promowanewynalazki

Babak Parviz opowiada o szczegółach projektu Google Glass

Od czasu oficjalnej zapowiedzi Google Glass, która odbyła się pół roku temu na konferencji Google I/O, temat trochę ucichł a od tego czasu o samym urządzeniu dowiedzieliśmy się mniej więcej tyle, że Sergey Brin może je na chwilę pożyczyć dziennikarzowi, który przeprowadza z nim wywiad. Na szczęście Babak Parviz, kierownik tego projektu, jest już trochę bardziej rozmowny.

W wywiadzie, jakiego udzielił Parviz serwisowi IEEE Spectrum, manager projektu Google Glass zdradził kilka interesujących szczegółów dotyczących swojej pracy. O większości z nich wiedzieliśmy już wcześniej, ale pojawiło się też kilka nowych.

Przede wszystkim Parviz podkreślił, że Google Glass, pomimo tego, że zbliża się czas, w którym swoje egzemplarze mają otrzymać deweloperzy, którzy pół roku temu zapłacili za ten przywilej po 1500 dolarów, nadal jest projektem eksperymentalnym. Aktualnie Google stara się skonstruować taką wersję urządzenia, która będzie bardziej odporna na warunki zewnętrzne, więc nie ma żadnej pewności, że to co otrzymają deweloperzy będzie wyglądało dokładnie tak samo jak pierwsze zdjęcia, które zobaczyliśmy pół roku temu. Tym bardziej nie można traktować tego co otrzymają deweloperzy jako wersję urządzenia, która trafić ma do użytkowników.

Parviz oświadczył także, że Google nie rozwiązało jeszcze w pełni kwestii sterowania urządzeniem. Aktualne egzemplarze Google Glass wyposażone zostały w interface dotykowy, ale firma nadal eksperymentuje z komendami głosowymi i wykrywaniem gestów wykonywanych głową. Jak na razie oprogramowanie Google Glass pozwala na przyjmowanie komend głosowych oraz na odczytywanie komunikatów. Google pracuje także nad tym, by za pomocą Google Glass można było odbierać telefony.

Co ciekawe Parviz zapytany o to, czy deweloperzy, którzy otrzymają pierwsze egzemplarze Google Glass będą mogli pisać swoje aplikacje przy pomocy SDK dla Androida, stwierdził, że Google udostępni do tego czasu specjalne API.

Praca nad Google Glass trwa, jednak nie ma co liczyć na to, że szybko otrzymamy gotowy produkt. Deweloperzy co prawda mieli otrzymać swoje urządzenia „na początku” tego roku, ale wygląda na to, że Google Glass do użytkowników trafi dopiero w roku przyszłym. Na pocieszenie pozostają zapewnienia Parviza, że w chwili obecnej Google nie planuje wyświetlania reklam w swoich okularach Augmented Reality. Ale nikt nie może obiecać, że to się kiedyś nie zmieni.

[Zdjęcie: Wikipedia]

podobne treści