gadżety

AVG prezentuje okulary utrudniające automatyczne rozpoznawanie twarzy

Oprogramowanie do automatycznego rozpoznawania twarzy może być sporym ułatwieniem, może też być zagrożeniem dla prywatności użytkowników. Firma AVG postanowiła skupić się na tym drugim aspekcie i podczas targów Mobile World Congress zaprezentowała własne gadżety, które mają temu zapobiec.

Dwa lata temu profesor Isao Echizen z japońskiego Narodowego Instytutu Informatyki zbudował okulary, które zapobiegają automatycznemu rozpoznaniu twarzy. Teraz firma AVG, która na co dzień zajmuje się tworzeniem oprogramowania antywirusowego, postanowiła wykorzystać jego doświadczenia i zbudować własne okulary, które chronią użytkownika przed stosowaniem oprogramowania do rozpoznawania twarzy. I od razu przygotowała ich dwa rodzaje.

Pierwsza wersja to okulary wyposażone w diody podczerwieni. Oprawki nie są może szczytem elegancji, ale emitowane przez diody długości fali, choć niewidoczne dla ludzkiego oka, pozwalają oślepić systemy automatycznego rozpoznawania twarzy. Niestety rozwiązanie to ma ten minus, że można je obejść zakładając na kamerę filtr wycinający spektrum podczerwieni.

Drugim z zaprezentowanych przez AVG sposobów ochrony jest wyposażenie okularów w specjalne materiały odblaskowe, które, w przeciwieństwie do większości materiałów, zamiast pochłaniać lub rozpraszać padające na nie światło, odbijają je dokładnie pod takim samym kątem, pod jakim na nie padło. W efekcie za każdym razem, gdy ktoś próbuje wykonać osobie noszącej okulary AVG zdjęcie z lampą błyskową, automatyczne rozpoznanie twarzy zostanie znacznie utrudnione. Oczywiście i to rozwiązanie nie jest pozbawione wad – wystarczy wyłączyć lampę błyskową, aby uniknąć tego efektu.

Na razie AVG nie planuje rozpoczęcia sprzedaży tego typu gadżetów – prezentowane przez firmę prototypy mają zwrócić uwagę na fakt, że jesteśmy coraz częściej inwigilowani wbrew naszej woli, a technologia nie zawsze musi służyć zwykłym użytkownikom. Niewykluczone jednak, że w przyszłości tego typu gadżety będą normą.

Zdjęcie: AVG

podobne treści