sprzęt

Avast: jedynie 15 procent komputerów korzysta z SSD

Wydawać by się mogło, że wraz ze spadającą ceną dysków SSD ich popularność powinna wzrosnąć. Jak jednak wynika z danych zebranych przez Avast, wyposażona w nie jest relatywnie mała ilość komputerów.

Okazuje się, że tradycyjny dysk HDD trzyma się na rynku niezwykle mocno. Jak wynika z raportu Avast PC Trend Reports 2019, który powstał na podstawie analizy danych ze 163 milionów urządzeń, jedynie 15 procent komputerów wyposażonych jest w dyski SSD. Prawie dokładnie połowa z nich wyposażona jest jedynie w dyski SSD, druga połowa to desktopy lub laptopy zarówno z SSD, jak i HDD. Co ciekawe, pomimo sukcesywnie spadających cen dysków SSD, najpopularniejsze są nadal modele stosunkowo niewielkiej pojemności, od 120 do 128 GB.

Według autorów raportu, taki stan rzeczy zmieni się jednak już za kilka lat. Powołując się na prognozy firmy Statista specjaliści Avast przewidują, że w okolicach roku 2021 sprzedaż SSD przewyższy sprzedaż HDD. Ma to wynikać naturalnego cyklu wymiany sprzętu, który jest jednocześnie odpowiedzią na pytanie, dlaczego tak mało komputerów ma dziś dyski SSD, które przecież są zdecydowanie szybsze i mogą pochwalić się specyfikacją nieosiągalną dla HDD.

Wynikać ma to z tego, że średni okres eksploatacji komputera to około sześciu lat. Większość użytkowników nie interesuje się wymianą podzespołów przed tym czasem. Kiedy komputery z lat 2013 – 14, kiedy to dyski SSD nadal były nowością, zaczną być masowo wymieniane na nowsze, ilość używanych SSD zapewne wzrośnie choćby dlatego, że producenci po prostu dziś częściej je wykorzystują w swoich konstrukcjach.

Ilustracja: Flickr/Aaron and Ruth Meder

podobne treści