news

Autor cheatu do GTA V ma zapłacić 150 tysięcy dolarów kary

Twórca programu Elusive, który pozwalał na oszukiwanie w trybie online w Grand Theft Auto V, ma zapłacić wydawcy gry, Take-Two, 150 tysięcy dolarów w ramach rekompensaty. Tak zadecydował 4 lutego sąd w Nowym Jorku.

Oszukiwanie w grach jest prawdopodobnie tak stare, jak stare są same gry. W przypadku gier komputerowych nie wystarczy jednak mieć szybkie ręce czy przepastne rękawy. Zwłaszcza, jeśli chce się oszukiwać w trybie sieciowym. A właśnie taki program stworzył Johnny Perez, autor narzędzia Elusive, które pozwalało graczom GTA V online między innymi teleportować się po mapie czy dawało im dostęp do niekończącej się amunicji.

To jednak nie byłoby nawet aż takie straszne. Gorzej, przynajmniej z punktu widzenia litery prawa, że Elusive pozwalało na generowanie wirtualnych pieniędzy służących do przeprowadzania mikropłatności. Tych samych, za które pozostali gracze musieli płacić Take-Two w prawdziwej walucie.

Co gorsza, stworzone przez siebie narzędzie Perez udostępniał za opłatą w wysokości od 10 do 30 dolarów. Nie wiadomo dokładnie ile udało mu się zarobić na tym procederze, ale nic dziwnego, że Take-Two nie było zachwycone. Straty firmy z tego tytułu szacowane są na pół miliona dolarów.

Sąd w stanie Nowy Jork uznał, że mężczyzna naraził firmę na straty zarówno finansowe, jak i wizerunkowe. W ramach rekompensaty będzie teraz musiał zapłacić Take-Two 150 tysięcy dolarów a dodatkowo pokryć koszty sądowe w wysokości 67 tysięcy dolarów. Jest to jak do tej pory najwyższy wyrok w sprawie cheatów w grze.

Ilustracja: Rockstar/mat. promocyjne

podobne treści