wynalazki

Autonomiczny śmigłowiec do walki z pożarami

Od kilku lat w Lockheed Martin trwają prace nad przystosowaniem śmigłowca Kaman K-Max do tego, by mógł on działać autonomicznie. Przeprowadzone przez U.S. Marines w Afganistanie w roku 2011 testy wypadły co prawda pomyślnie, ale amerykański koncern zbrojeniowy nie zamierza na tym poprzestawać. Ostatnio firma doszła do wniosku, że autonomiczną wersję tego śmigłowca mogliby też wykorzystywać strażacy.

Pomimo stosunkowo małych rozmiarów śmigłowiec Kaman K-Max może pochwalić się bardzo dobrym udźwigiem. Z tego też powodu często stosowany jest jako latający dźwig i takie też było zastosowanie jego bezzałogowej wersji przygotowanej przez Lockheed Martin. Ale nie samym dostarczaniem zaopatrzenia na pole bitwy żyje autonomiczny śmigłowiec. Dlatego firma postanowiła sprawdzić jak ta wersja K-Max sprawdzi się w walce z symulowanymi pożarami.

Na powyższym nagraniu możecie sami ocenić efekty. Działający ze współpracy z quadcopterem wyposażonym w kamerę podczerwieni śmigłowiec, bez problemów autonomicznie pobrał około 12 tysięcy litrów wody, potrzebnych do ugaszenia symulowanego pożaru. Z podobną precyzją jest on także w stanie dostarczyć zaopatrzenie dla strażaków, lub ewakuować ich ze strefy zagrożenia. Autonomiczny system może pracować w każdych warunkach pogodowych, zarówno w dzień, jak i w nocy.

podobne treści